Yazı Detayı
07 Nisan 2014 - Pazartesi 02:36
 
ZALİM HER ÇAĞDA ZALİM !..
Sevda Aksoy
 
 

80 darbesinin üstünden kaç yıl geçti bilmiyorum. Benim doğduğum köyde darbenin korkuları sanki bitmiş.. Mevsimlerden yaz.. Bir kadın dul, 10 çocuklu.. Kocası bir yıl önce kanser denen illetten ölmüş.. Ölmeden önce komşusundan davar karşılığı bir tarla almış.. Tabi adam ölünce kimsesiz kalan kadının başına musallat olmuş adam..
   Tapuyu istemiş.. Öldürürüm sizi diye korkutuyor.. Kadında her defasında tapuyu Ankara’ya ağabeyime gönderdim diyor.. bazende dayanamıyor baskıya çekiyor. Kocasından kalma tabancayı uzak dur bizden.. çocuklar küçük kadın biçare..
   O yıl devletten emir gelmiş.. Köydeki tabancalar teslim edilecek devlete.. Köy korucusu gelip gidiyor teslim edin tabancaları.. Köyün büyüklerinde bir telaş.. kimi edelim kimi etmeyelim..  Kadıncağız.. şu musallat olmasa, neyime benim tabanca verrirdim.. 1 yıl önce yıkık kerpiç duvar uçunca arasında poşete sarılı bir tabanca bulmuştum.. Eski toplu.. iş yapmaz dendi, yağlandı temizlendi kondu kenara.. kadın verdi bulduğum tabancayı.. yok dedi köy koruyucusu.. bu değil, yenisi var bunlarda..
   Kadın ısrarcı, budur beyimin tabancası.. aldı jandarma o tabancayı.. Koruyucunun ısrarı jandarmada etki yaptı.. Her yer didik didik arandı. bir dergi bir kaç kitap buldular.. Komünist dergileri dedi jandarma.. O gece düştük yollara 3 çocuk bir kadın.. Gece ürkütücü, korku ilklerimize vuruyor.. Tarlalardan geçtik vardır dereye.. verdik tabancayı suya..gitti vefalı dost, tek güvence..
***
   Ölüm sessizliğ dönüş yolu.. ayak altımızda çıtırdayan otların sesinden daha cılız umut şimdi.. ertesi gün yine arama oldu evde.. çaresiz gitti jandarmalar.. aradan kaç gün geçti anımsamıyorum.. Eli bıçaklı adam dayandı, avlunun çatal kapısına, kapı sürgülendi.. Yapıştık korkudan kadıncağızın eteğine.. O kapıya dayanıyor, 12 yaşındaki erkek çocuğu çıldırmış gibi.. Bağırarak çıktı dama elindeki kocaman taşla.. bıraktı adamın kafasına.. kan gölü her yer.. Adamı götürdüler kasabaya.. Kadın oturdu sedire.. korktuğum başıma geldi dedi sustu.  Dal kırıldı, dere durdu, karınca yürümedi, kuş uçması, evren sustu. 6 ay hüküm yedi kadın..
   Oğlanın yaşı tutmamış.. Yoksulluk kimsesizlik korku, kol gezer olmuştu iki gözlü kerpiç damda..
   Adam 15 gün sonra döndü..Biz yine korkuyoruz.. ya gelirse.. gelmedi hiç.. Bizden kaçar gibi bir hali oldu.. O gün anladım zalime zalim olmanın gereğini..
   Günler geçti.. kadın döndü.. sicilindeki karaya inat, dal yeşerdi, dere aktı kuş uçtu, ama zalimlik hiç durmadı. .. Yoksulduk sahipsizdik potansiyel suçluyduk artık toplumun nazarında..
***
   Aradan geçen bir zaman.. gece ababeyimle yattığım yer yatağında.. şiddetli karın ağrısı.. Taş getirdiler ısıtıp sardılar karnıma..ağabeyim sabaha kadar dolandı durdu başımda.. Sabahın en erken saatinde çalındı kapı. Köyden birinin davarları çalınmış komdan gece yarısı, aldı gitti jandarma oğlanı ve kadını.. Kadıncağız döndü ertesi gün.. Şu an TBMM başkanı olan Cemil Çiçek Yozgat’ta avukat..
   O baktı davaya! Kadın giderdi her hafta Yozgat'a.. Bakır helkeye çaldığı yoğurtla.. dava büyüdüde büyüdü. Sorgun’dan tut Alaca’ya kadar uzandı. Kasabı tüccarı girdi işin içine.
   Meğer kocaman bir çete imiş hırsızlık yapanlar. Bütün köylerde olmuş davar çalmalar. Çok paralar dönmüş.. yalancı şahitler bulunmuş bizim ordan Cemil bey çok uğraştı derdi kadın. Ama hayınlar verdi parayı yalancı şahitlere. Oğlan 2 yıl hüküm giydi.. Çocuk ıslah evi.. 12 yaşında sabi,. Hapisaneler, mahkemeler..
   Bir masum bebek öldü bakımsızlıktan o günlerde beyzi adında. Kadın betddua ederdi sabahlara kadar.. Yapana edene..
   Oğlan dönmedi bir daha köye.. Aradan geçen bunca yıl.. Her çocuk büyüdü.. O kerpiç evdeki..  Her biri bir komünist kitabı oldu sanki.. Haksızlığa, eşitsizliğe, zulüme zalime baş kaldıran.. Çocuk yüreklerdeki korku yerini baş kaldırmaya ve direnişe bıraktı..

 
Etiketler: ZALİM, HER, ÇAĞDA, ZALİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı