Haber Detayı
06 Haziran 2017 - Salı 12:10
 
Baki Çelen, Etimesgut İnşaat Müteahhitlerini Uyardı
Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, gazetemize yaptığı açıklamada TİP İMAR YÖNETMELİĞİ’nin Haziran ayı bitimiyle uygulamaya geçeceğini belirterek bitirdiği inşaatlarla ilgili ruhsat almayan inşaat müteahhitlerini uyardı.
Etimesgut Haberi
Baki Çelen, Etimesgut İnşaat Müteahhitlerini Uyardı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şehircilik Şurası'nda "yatay mimariden yanayım" çağrısıyla harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar yönetmeliğini değiştiriyor.
     Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, Haziran ayı sonu itibariyle TİP İMAR YÖNETMELİĞİ’nde değişikliğe gidilerek İmar Kanunu’nun yeniden şekilleneceğini ve artık bundan sonra İnşaat Müteahhitlerinin daha dikkatli olmaları gerektiğini belirterek “Biten inşaatlarıyla ilgili olarak müteahhitlerimiz ruhsatlarını almamışlarsa mutlaka alsınlar, yoksa yürürlüğe girecek değişiklik nedeniyle kanundan yararlanamayacaklardır” dedi.
   Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, imar yönetmeliğinde yapılacak değişiklikleriyle ilgili olarak gazetemize konuştu. Yeni yönetmeliğe göre stüdyo daireler tarihe karışıyor. Yeni yönetmelikle 5 katlı bina yerine 3 katlı bina yapılabilip, yoğunluk azaltılacak.

   Baki Çelen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve “İnşaat Sektörünün Anayasası” olarak tanımlanan ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı’na göre yapılacak değişikliklerin hakkında gazetemize konuşurken. belediyelere ve sivil toplum kuruluşlarına gönderilen taslağın görüş alındıktan sonra yayınlanacağını ve taslağın Haziran ayı sonuna kadar onaylanmasını beklediğini söyledi. Çarpık kentleşme ve kötü siluet konusunda artan eleştiriler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yeni imar yönetmeliği ile son bulacak. Öte yandan biten inşaatlarıyla ilgili olarak henüz ruhsatını almayan müteahhitlere de seslenerek “Kanundan yararlanabilmek için bir an önce ruhsatınızı alın” diye onuştu.
   Yeni yönetmelikle birlikte artık stüdyo daire yapılamayacak. Baki Çelen, ‘kullanım amacı’nın dışına çıkılan stüdyo daireler yerine en küçük dairenin minimum 28.5 metrekare büyüklüğünde 1+1 daire şeklinde yapılabileğini belirtti. Bu kapsamda yapılacak en küçük dairenin içinde 1 oturma odası (12.00 metrekare), 1 yatak odası (9.00 metrekare), 1 mutfak veya yemek pişirme yeri (3.30 metrekare), 1 banyo veya yıkanma yeri (3.00 metrekare), 1 tuvalet (1.20 metrekare) olmak üzere toplamda net 28.50 metrekare büyüklüğünde daireler yapılabilecek.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN ÖNÜ AÇILMALIDIR

   Türkiye’nin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörünün birçok zorlukla karşı karşıya. olduğunu söyleyen Baki Çelen, yüksek arsa ve inşaat maliyetlerinin oluşturduğu olumsuz tabloya dikkat çeken. Etimesgut Bölgesinde de özellikle Bağlıca 2 Etap ve Elvan bölgelerinde emsal artışı beklediklerini de sözlerine ekledi. Etimesgut’un hızlı bir yapılaşmaya ve nüfus artışına sahne olduğunu söyleyen Çelen, arsa sıkıntısı ve emsal artışı konusunda sıkıntı çeken sektörün önünün açılması gerektiğini sözlerine ekledi.
    İnşaat müteahhitlerinin; alt yapısı olmayan yerlerden arsa almasının büyük sorunlar yarattığını da belirten Baki Çelen, müteahhitleri uyararak “Bu şekilde hem kendileri hem de biz yöneticileri, yerel yönetimleri zor durumda bırakıyorlar. Arsa alırken, imarlı yerlerden almaları gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Baki, Çelen,, Etimesgut, İnşaat, Müteahhitlerini, Uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı