Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 15:41
 
ASKİ Ankara Çayı'nda Temizlik Çalışması Yaptı
ASK) Genel Müdürlüğü, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında Ankara Çayı’na karışarak kirlilik yaratan atık suların (kanalizasyon) ayrıştırılması için çalışma yaptı.
Ankara Haberi
ASKİ Ankara Çayı'nda Temizlik Çalışması Yaptı

Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde yaklaşık 62 bin kişilik nüfusun yaşadığı Ergazi ve Turgut Özal Mahallelerinin atık sularının Ankara Çayı’na karıştığını tespit eden ASKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında atık suların ayrıştırılması için çalışma gerçekleştirdi.

   ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk’ün yerinde incelediği çalışmalar kapsamında, atık suların çaya karışmasını önlemek için çapı 800 milimetre, boyu ise 33.60 metrelik atık su hattı imalatı yapıldı.

 

ATIK SULAR ATIK SU HATTINA AKTARILDI

   Sakarya Nehri’nin ikinci büyük kolu olan ve Başkent’in doğusundan başlayıp kent merkezine kadar uzanan Ankara Çayı; Nallıhan, Beypazarı ve Ayaş ilçelerinden geçerek Ankara’yı ikiye bölüyor.   

   Sincan ilçesinde Çubuk Çayı ile birleşen Ankara Çayı kent için çok önemli bir tatlı su kaynağı olmasına rağmen yıllardır evsel ve endüstriyel atıklar nedeniyle kirlendiği ortaya çıktı. ASKİ ekipleri ağır koku nedeniyle birçok noktada üstü kapatılan çaya, Yenimahalle Ergazi ve Turgut Özal Mahallelerinin atık sularının karıştığını belirledi. Eskiden çevresinde piknik yapılabilen, balık avlanan ancak 1990’lı yıllardan bugüne kadar kirlilik alarmı veren Ankara Çayı’nda kapsamlı bir yoğun bir temizlik çalışması yapan ekipler, atık suların Ankara Çayı’na karışmasını önlemek için atık su hattı imalatı yaparak çayda pis su ve yağmur suyunu ayrıştırdı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: ASKİ, Ankara, Çayı'nda, Temizlik, Çalışması, Yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı