Haber Detayı
21 Haziran 2022 - Salı 11:46
 
Bağlıca ve Elvan 2. Etap Emsal Artışı Hayal mi Oluyor?
Bağlıca ve Elvan 2. Etap emsal artışlarıyla ilgili olarak Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bölgede arsaları bulunan vatandaşlar ile bir toplantı yaptı.
Etimesgut Haberi
Bağlıca ve Elvan 2. Etap Emsal Artışı Hayal mi Oluyor?

Etimesgut’ta uzun süredir tartışılan ve yılan hikayesine dönen Bağlıca ve Elvan İmar Plan Değişikliği ileilgili olarak Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bölgedeki arsa sahipleriyle bir araya geldi. Emsal artışları ve bölgenin geleceğiyle ilgili Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Enver Demirel’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Fikret Karadavut ve İsmail Üresin, Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen ile 50’ye yakın arsa sahibi katıldı.

 

Açıklama yok.

 

ARSA SAHİPLERİ MÜCADELESİNİ SÜRDÜRÜYOR

Arsa sahipleri adına belediyelerden  taleplerini dile getiren Ömür Demirel, yıllardır bu bölgeyle ilgili olarak emsal artışı beklediklerini ve bir çözüm bulamadıklarını belirtirken “Bu bölgede 25 yıl önce arsa aldım ancak bugüne kadar emsal düşük diye herhangi bir yapılaşma olmadı. Fiziki bir gelişme yok, yapılaşma yok! Müteahhit buraya gelmiyor, yapılaşma olmadığı için değer kaybediyor. Yıllardır emsal artışıyla ilgili mücadele ediyoruz. Bu konuda Etimesgut Belediye ve Büyükşehir Belediyesi’nden bir çalışma bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Etimesgut Belediye Başkanını bir lider olarak gördüklerini ve Etimesgut Belediye Başkanı olması ve konuyu çok iyi bilmesi nedeniyle yardım istediklerini de kaydeden arsa sahibi Ömür Demirel 2003 yılından bu yana yaşanan süreci ve taleplerini dile getirdi. Arsa sahipleri, 2019 yerel seçimleri arifesinde seçim çalışmaları esnasında Mansur Yavaş’ın imar plan değişikliği ile ilgili olarak kendilerine söz vermesine rağmen bugün bu sözü yerine getirmediğini de vurguladılar.

 

ENVER DEMİREL: PLAN DEĞİŞİKLİĞİ BÜYÜKŞEHİR’İN YETKİSİNDE

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, bölgede imar planlarıyla ilgili yaşanan süreci dile getirirken arsa sahiplerini taleplerine tek tek cevap verdi. Başkan Demirel, şu an uygulanan Bağlıca için 0.35 ve Elvan için 0.40 emsal uygulamasının yeterli olmadığını sözlerine eklerken “Etimesgut Belediyesi olarak 2 Eylül 2015 tarihinde Belediye Meclisi’nde tüm siyasi partilerin ortak görüşü ve oy birliğiyle bir tavsiye kararı aldık. Büyükşehir Belediye Meclisi’ne bu tavsiye kararını gönderdik. Büyükşehir Belediye Meclisi bu kararı red etti. Ardından 2019 yılı yerel seçimlerinin ardından; bu kez Mansur Yavaş Belediye Başkanı seçildi. Biz aynı yıl 5 Ağustos 2019 tarihindeki meclis toplantımızda yine oy birliğiyle bu bölgenin emsal artışı konusunda yeni bir tavsiye kararı alarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne tekrar gönderdik. Bu karar bizlere geri iade edildi. Burada imar plan değişikliğini yapmak Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında” dedi.

 

Açıklama yok.

 

PLAN DURDURULDU

Öte yandan bölgede bir vatandaşın 85126/1 ada parselde bulunan arsasıyla ilgili olarak açmış olduğu dava sonucunda bu bölgeyi yakından ilgilendiren Yapracık İmar Planının durdurulduğu belirtilirken, bu gelişmeler ışığında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin tekrar 100.000/1 ve 25.000/1’lik plan hazırladığı kaydedildi. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 binlik ve 100 binlik olarak yeniden hazırlanan parselasyon planı aşamasında tekrar devreye girilerek Bağlıca ve Elvan 2. Etap ile ilgili emsal artışı konusunun ele alınabileceğini belirtti. 

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Bağlıca, ve, Elvan, 2., Etap, Emsal, Artışı, Hayal, mi, Oluyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı