Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 10:57
 
Ankara, TV Dizilerinde de Öncü Oldu
Ülkemizde çekilen ve dünyanın birçok ülkesinde de hayranlıkla izlenen Türk dizilerimiz var. Bu konuda diğer ülkelere nazaran açık ara öndeyiz.
Güncel Haberi
Ankara, TV Dizilerinde de Öncü Oldu

(HABER-RÖPORTAJ: Narin Tenekeci)

Bazı diziler var ki izleyiciye güzel enerjiler verir.  İzlerken kendimizi o kadar kaptırırız ki oyuncuların çoğunu ailemizin birer ferdi gibi görürüz. İşte o dizilerden birkaç tanesinin oyuncularıyla Türk dizi sektörüne yönelik güzel bir röportaj yaptım. Diğer diziler gibi haftanın belli bir günü değil, hafta içi her gün oynayan Türk dizisi serisi.

Yaklaşık altı yıldır Ankara’da çekilen, Yapımcılığını Mehmet ERİŞDİ’ nin yaptığı Star TV ekranında oynayan ve büyük bir ilgi ile takip edilen “Beni Affet” dizi filminden bahsetmek istiyorum.

Başta Bizim Evin Halleri, Ne Seninle Ne Sensiz, Unutma Beni, Deniz Yıldızı, Beni Affet, Aşkların En Güzeli ve Esaretim Sensin dizi filmlerinin çekildiği büyük film platosunu ve dizi setlerini ziyaret ettim. Muhteşem bir kadro, oyuncuların çoğu Ankara’ lı ve Devlet Tiyatrolarında çalışan eğitimli, deneyimli, başarılı oyuncular. Ülkemizde böyle sürükleyici ve uzun soluklu Türk dizileri daha çok rağbet görüyor ve izleyici tarafından çok beğeniliyor.

Ankara'nın sayılı ailelerinden Osman Kozan'ın ailesinin ve çocuklarının hayatını anlatan 'Beni Affet' dizisinin başarılı ekibini daha yakından tanımak ve merak ettiğimiz soruları sormak için Beni Affet dizi setine misafir oldum. Dizinin yapımcısı Mehmet Erişdi ile ‘Beni Affet’ dizisi ve Ankara’da ki dizi yapımları ile ilgili güzel bir söyleşi yaptık:

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar

Ankara’da dizi sektörüne imza atan bir yapımcı olarak hayat hikayenizi kısaca alabilir miyiz?

1966 Ankara doğumluyum. 1991 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldum. 1991 den 2002 ye kadar sektörün çeşitli alanlarında reji asistanı ve yapım asistanı olarak birçok dizi filmde çalıştım. Bizim Evin Halleri dizisiyle birlikte 2002’ de şirketimizi kurduk. Bu işi 26 yıldır Ankara’da yapıyoruz.

Türkiye’de büyük hayran kitlesi oluşturan dizilerin yapımcılığını üstlenmek çok zor. Ortaya çıkan reytinglere bakılırsa siz bunu başarıyla yürütüyorsunuz. Birazda zorluklarından bahseder misiniz ?

Dizi sektörü genelde zordur. Hangi şehir olursa olsun her yerde bu aynıdır. Kalabalık bir ekiple eksi 20 derece soğukta zaman zaman da dışarıda artı 40 derece sıcakta çok zor şartlarda çalışıyoruz. Bizim işimizin de realitesi bu. Dizi dediğimiz şey bir hikayeyi seyircinin inanabileceği bir şekilde ekrana getirebilmek, buda çok kalabalık bir ekibi barındırıyor. Takdir edersiniz ki insanla çalışmak zaten zor bir iş, genelde bizim sektörde çalışan insanların hepsinin egosu yüksektir. Herkes kendi mesleğinde başarılıdır. Herkes kendi tarafında iktidar sahibidir. Doğal olarak böyle büyük bir konsensus oluşması lazım ki bu zorluğu aşılabilsin. Bunu Ankara’da yapmak ikinci defa zor. Sektör İstanbul’da, doğal olarak bütün çalışanları, oyuncuları, teknolojik altyapısı genelde İstanbul’da idi, biz bunu Ankara’da realize etmeye çalıştık. Elimizden geldiği kadarda başarılı olduk diyebilirim.

Ülkemizde yapımcıların çoğu belli kalıpların dışında olan projelerle pek ilgilenmiyorlar. Genellikle izleyicilerden gelen talep doğrultusunda diziler yapıyorlar. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce bu doğru mudur?

Türkiye’de Reyting ölçümleri tek bir firma tarafından yapılıyor. Televizyoncunun, diziyi yapan firmaların ve kanalların kaderini bu reytingler belirliyor. Bizim tarzımızı, çizgimizi belirleyen seyirci oluyor. Bunun avantajı da ekonominin genel kuralı talep arzı belirler den yola çıkıyoruz. Seyircimiz alışkın olduğu, görmek istediği programları seyretmek istiyor, doğal olarak onlara hitap ediyoruz.

İstanbul’dan sonra Ankara’da artık dizi sektöründe çığır açtı. Bir yapımcı olarak Türkiye’nin iki mega kenti arasında nasıl bir kıyaslama yaparsınız?

Türkiye’nin genelinde olduğu gibi, Türk ekonomisinin kalbi İstanbul’da atıyor. Bizim yani dizi sektörünün ve tüm eğlence sektörünün kalbi de İstanbul’da atıyor. Bu konuda İstanbul’un tartışmasız bir hakimiyeti var. Yüzde 95 oranında diziler İstanbul’da ve oradaki firmalar tarafından yapılıyor. 2002 tarihinden itibaren biz İstanbul’un yapmadığı veya yapamadığı bazı projeleri biz gerçekleştirerek, günlük diziler, arkası yarınlar yaparak tekeli biraz kırmaya çalıştık. Bu ayrıştırıcı değil bütünleştirici oldu aslında. İstanbul genelde daha büyük prodüksiyonlu işler yaptı. Daha küçük prodüksiyonlu daha sürümü olan işleri de Ankara’da biz yaptık. Aradaki fark şu, bu işin merkezi İstanbul olduğu için Ankara’da dizi sektöründe lojistik destek neredeyse yok. Teknik altyapının tamamı neredeyse İstanbul’da, tanınmış star dediğimiz oyuncuların tamamı İstanbul’da olduğu için biz başta çok zorluk çektik. 2002 den bu güne bu işi başarıyla yürüttük, yürütüyoruz. Yaptığımız dizilerin çoğu yurtdışında çok büyük seyirci kitlesine ulaştı. Türkiye’ye döviz getirdi bununla da gururlanıyoruz.

Türkiye’de büyük hayran kitlesi oluşturan gençlik ve aile dizilerine imza attınız. Kıyaslama yaparsak eğer gençlik dizisi mi, aile dizisi mi daha çok tutuldu.

Biz sınıflandırma yapmadan Türk aile yapısı, toplumumuz yani her kesimden insanın kendini bulabileceği diziler yapmaya çalıştık. Gençlerin ağırlıkta olduğu diziler bile yapsak, oradaki aile yapıları toplumdaki yerleri, arkadaşlık ve dostluk ilişkileri, toplumsal değerler ve manevi değerleri hep ön planda tutmaya hep iyi örnek vermeye çalıştık. Seyircimiz de bunlara iltifat etti, severek seyretti. Bu gençlik dizisi bu aile dizisi diye kategorik bir ayrım yapmadık. Toplumsal değerlere çok önem veririz. Bizde kötüler değil hep iyiler kazanır.

Son olarak şunu sormak istiyorum. ‘Beni Affet’ dizisinde sezon finali yaklaşıyor. Yeni sezonda daha farklı projeler var mı? Aynı konulara mı devam edersiniz yoksa daha farklı olan komedi, drama, polisiye, korku v.s gibi projeler olabilir mi?

Yeni projeler hazırlıyoruz tabi, İnşallah kanallarla anlaşabiliriz. Bu sene sezon finalimizi 16 Haziran’da yapacağız. Bir aksilik olmazsa eğer Eylül ayında tekrar yeni bölümlerle ekranlarda olacağız. Yeni projeler olursa yine aynı konular ele alınacak, aile gibi, imkansız aşk gibi konular olacak çünkü seyircimiz diğer konulara rağbet etmiyor. Doğal olarak da kanallar reyting almayan dizileri hemen kaldırıyor, sonlandırıyor. Bizim tarzımız arkası yarın gibi Türk aile yapısını ilgilendiren kötülerin değil iyilerin kazandığı doğal diziler. Bu yönde hareket etmeyi düşünüyoruz.

İlgili resim

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara,, TV, Dizilerinde, de, Öncü, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı