Haber Detayı
19 Ağustos 2014 - Salı 21:22
 
Çubuk'ta Festival Hazırlıkları Sürüyor
Çubuk’ta ilçesinde bu yıl onuncusu yapılacak olan Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali için kurulacak stantların yerleri belirlenirken, stant satışlarına başlandığı belirtildi.
Ankara Haberi
Çubuk'ta Festival Hazırlıkları Sürüyor

Yurdun çeşitli illerinden vatandaşların ve Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali'nin onuncusunun hazırlıkları sürüyor.

İlçe halkı ile birlikte Çubuk Belediyesinin düzenlediği festival, vatandaşlara yine unutulmaz bir zaman geçirme fırsatı sunmakla birlikte açılan stantlarla ilçede üretilen yöresel ürünleri de satışı sunulacak.

Bu yıl 1402 Ankara Savaşı’nın ön plana çıkarılacağı festival Atatürk, PTT, Kıbrıs ve Mevlana Caddeleriyle 10. Sokak ve Atatürk Parkı gibi geniş bir alanda düzenlenecek. Daha çok kültürel etkinliklere ağırlık verileceği 11-14 Eylül tarihleri arasındaki festivalde, Tarihi Bekir Ağalar konağında oluşturulacak Türk Dünyası Müzesi’nin yanında eğlenceden konserlere, alışverişten yarışmalara kadar pek çok etkinlik de düzenlenecek.

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, yaptığı açıklamada, festivalde kurulan stantların satışlarının başladığını belirterek, festivalde yer almak isteyenlerin acele etmeleri gerektiğini söyledi.

Acehan, ’’11-14 Eylül tarihleri arasında açık kalacak olan stantlar için satışlarımız başladı. 9 metrekare olan stantlar 500 liraya satılmaktadır. Festival alanına bu yıl yaklaşık 250 stant kurulacak. Bu nedenle stant için başvurmak isteyenlerin yerlerini alabilmeleri için acele etmeleri gerekmektedir. Stant almak isteyenlerin başkanlık binasında bulunan Ak Masaya başvurmaları gerekmektedir'’ dedi.

Festivalin ilçeye öz bir marka olduğunu vurgulayan Başkan Acehan, ’’İlçemizin ismini yurtta ve dünyada duyuran bu festivali vatandaşlarımız ve esnaflarımız o kadar çok sevdi, kabullendi ki artık dört gözle bekler oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlarımızı, esnafımızı çok mutlu edecek ve herkese bir katma değer yaratacak festival gerçekleştireceğiz inşallah. Bu yıl ki festivalimizde daha çok kültürel etkinliklere ve stantlara ağırlık vereceğiz. Bu nedenle ana temamız, ilçemiz topraklarında yaşanan iki Türk ve kardeş devletin karşı karşıya geldiği, tarihin en kanlı savaş olarak da tarihlere geçen ‘1402 Ankara Savaşı’ olacaktır. Bu nedenle Türk Devletleri’nin büyükelçilerini ilçemize davet edeceğiz ve onların da katkıları ile tarihi Bekir Ağalar Konağı’nda küçük de olsa Türk Dünyası Müzesi’ni açacağız. Ayrıca bu ülkelerden gelecek olan halk oyunları ekipleri de festival süresince sahne alacaklar. Atatürk Caddesi el işi ve el sanatlarının sergilendiği, PTT caddesi iç ve dış mekan çiçekçiliği, Kıbrıs Caddesi turşucular, Mevlana Caddesi köylü ürünleri, Atatürk Parkı’nın yan tarafı yöresel yiyecek ve içecekleri ile 10. Sokak ticari ürünlerin satıldığı ve tanıtıldığı stantların kurulacağı alanlar olarak belirlendi. Festivalimize katılacak tüm misafirlerimiz festival boyunca Çubuk Turşusu’nu, etini ve yöresel ürünleri ile birlikte birçok ürünü alarak ucuz ve kaliteli alışverişin de keyfini çıkartacaklar’’ diye konuştu.

Festivalin tanıtımı için Ankara'nın çeşitli noktalarında tanıtım stantlarının da açılacağını vurgulayan Başkan Acehan, Başkent ile birlikte tüm Türkiye'yi yılın en son ve kazançlı festivali için Çubuk'a davet etti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çubuk’ta, ilçesinde, yıl, onuncusu, yapılacak, olan, Uluslararası, Çubuk, Turşu,
Yorumlar
Haber Yazılımı