Haber Detayı
24 Haziran 2021 - Perşembe 11:00
 
Düzenli Tenis Oynamanın Faydaları
Dünya üzerindeki popülerliğini Grand Slam turnuvaları sayesinde korumaya devam eden tenis her yaştan insanın ilgisini çekmektedir..
Güncel Haberi
Düzenli Tenis Oynamanın Faydaları

Dünya üzerindeki popülerliğini Grand Slam turnuvaları sayesinde korumaya devam eden tenis her yaştan insanın ilgisini çekmektedir. Her yaştan insanın oynayabileceği bu spor, özellikle ailelerin tenise yönelmesini sağlamaktadır. Açık ve kapalı kortları ve 3 farklı zeminde oynanan tenis, yılın her zamanında oynanabilen bir spordur. Daha dinç ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlayan tenis düzenli oynandığı takdirde vücuda oldukça faydalıdır.

 

Analitik Düşünme ve Konsantrasyonu Arttırır

Tenis oyun boyunca tüm dikkatinizi vermeniz gereken ve saniyelerin bile önemli olduğu bir spordur. Oyun esnasında bir anlık gecikme topu karşılayamamanıza belki de oyunu kaybetmenize sebep olur. Bu sebeple tüm dikkatinizi oyuna vermeniz gerekir ve  zaman içerisinde beyniniz bu duruma alışır. Böylece etrafınızda dikkatinizi dağıtacak unsurlar olsa dahi odaklanmanız kolaylaşır, konsantrasyonunuzu geliştirerek iş hayatınızda daha başarılı olmanızı sağlar.

 

Esneklik Ve Koordinasyon Kazandırır

Tenis, özellikle iş hayatında fazlasıyla masa başında oturan bireylere önerilen sertleşen sırt kaslarını açmak için önerilen bir spor dalıdır. Eğer bölgesel ağrılarınız varsa ve enerjiniz düşükse tenis uzmanlar tarafından önerilen bir spordur. Tenis tüm vücudun hareket etmesini ve tüm kasların çalışmasını sağlar.

 

Kemikleri Geliştirir ve Duruşunuzu Düzeltir

Düzenli olarak tenis oynamak kemik gelişimini destekler. Uzun süre ayakta  ve dengede duran oyuncu normal bir insandan daha sağlam iskelete sahip olur. Bu sebeple özellikle çocukların küçük yaşlarda tenise başlaması önerilir. Bir diğer anlamla denge sporu olan tenis, hareketsizlik sonucu oluşan duruş bozukluklarını düzeltir.

 

Fazla  Yağları Yakar ve Enerji Verir

Fazla yağdan kurtulup fit görünmenin bir diğer yolu ise tenis oynamaktır. Tenis oynayarak vücudunuzun yağ depolamasını ve kolesterol nedeniyle ortaya çıkabilecek hastalıkları engeller. Bu sırada tenis oynarken nefes alışverişiniz hızlanır ve vücudunuza daha fazla oksijen girerek tüm organlarınıza oksijen ulaşır. Bu durum başta kalp olmak üzere tüm organlarınız tenis sayesinde daha dirençli bir hale dönüşür.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucu haftada 3 saat tenis oynamak herhangi bir hastalıktan ölüm riskini yarı yarıya indirmektedir. Öfke, depresyon, endişe ve gerginlikten uzak tutan tenis aynı zamanda taktiksel düşünme yeteneğini geliştirir..

Siz de ilgilendiğini birçok başarılı tenisçinin maçlarını canlı takip ederek iddaa oynayabilir, maç tutkunuzu  Oley.com üzerinden sıcak tutabilirsiniz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Düzenli, Tenis, Oynamanın, Faydaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı