Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 09:42
 
Hakan Akçam: Emlakçılar 1 Nisan Tarihine Dikkat
Türkiye genelinde kayıtlı kayıtsız 300 binden fazla emlakçıyı yakından ilgilendiren düzenlemede geri sayım başladı. Etimesgut Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı Hakan Akçam, konuyla ilgili olarak meslektaşlarını uyardı.
Etimesgut Haberi
Hakan Akçam: Emlakçılar 1 Nisan Tarihine Dikkat

    Türkiye genelinde kayıtlı kayıtsız 300 binden fazla emlakçıyı yakından ilgilendiren düzenlemede geri sayım başladı.  Konuyla ilgili olarak Etimesgut Emlak Müşavirliği Derneği Başkanı Hakan Akçam’ın haberine göre; emlak sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin taşıması gereken şartlar 5 Haziran 2018'de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile belirlendi ve gayrimenkul alım satım ve kiralama işiyle uğraşanlara yönelik yetki belgesi zorunluluğu getirilmişti.
 
    Emlakçılık işiyle uğraşanlar için lise mezuniyeti ve staj, ofisler için ise metrekare şartı gibi çok sayıda düzenlemenin yer aldığı uygulamanın hayata geçmesi için belirlenen tarih ise son olarak 31 Mart 2021'e kadar uzatılmıştı.
 
    31 MART'TA SONA ERİYOR
    31 Mart tarihine kadar yetki belgesi başvurusu yapmayan işletmeler, müktesep haklardan (5 Haziran 2018 öncesinde bu işle kayıtlı olarak uğraşanlarda mezuniyet, ofiste metrekare vs gibi şartlar aranmıyor) yararlanamayacak.
 
Başvuruda bulunmayan vergi ve oda kayıtlı emlakçılar bu tarih sonrasında staj, sigortalı olma, mesleki deneyim kursu, mesleki yeterlilik belgesi, lise mezunu olma gibi şartların tamamını yerine getirecek.
 
    26 BİN BAŞVURU OLDU
    Türkiye genelinde tahmini olarak 50 bine yakın kayıtlı emlakçı yer alıyor. Bu rakamın yanı sıra kayıt dışı emlakçılık faaliyetlerinde bulunanların sayısı ise yüzbinlerle ifade ediliyor. Yetki belgesi için tanınan süre 31 Mart'ta sona erecekken, yönetmelik kapsamında yetki belgesi alan işletme sayısının ise 26 bin civarında olduğu belirtiliyor.
 
    TAPUDA İŞLEM YAPAMAYACAK,  İLAN GİREMEYECEK
    Düzenleme kapsamında yetki belgesi olmadan emlakçılık faaliyetinde bulunanlara tapuda işlem yasağı gelirken, söz konusu kişilerin belgesiz olarak internet sitelerine de ilan girişi yapması engelleniyor. İnternet portallarına sahibinden olarak gayrimenkul ilanı verilmesi durumunda ise ilanı giren kişiden vekalet veya tapu isteniyor.
 
    CEZALAR 10 KATINA ÇIKABİLECEK
    Yetki belgesiz kayıt dışı olarak emlakçılık yapmaya devam edenlere yakalanmaları durumunda cezai işlem uygulanacak. Ceza oranları ise, 3 bin TL'den başlayıp işlemin türüne göre 10 bin TL'ye kadar yükselecek ve ilgili bakanlık bu cezaları 10 katına kadar uygulamakla da yetkili olacak.
 
    ÜÇ KOLDAN SIKI DENETİM
    Emlakçılara yönelik 1 Nisan'da başlayacak yeni dönemle ilgili açıklamalarda bulunan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Adayı Hakan Akçam, Ticaret Bakanlığı bünyesinde ihbar hattının kurulduğunu dile getirerek, söz konusu tarih itibariyle bakanlık yetkililerinin, belediyelerin ve ilgili odaları sahaya inerek denetimlere başlayacağını ve belgesi olmayan işletmelerin artık bu işi yapamayacağını belirtti. 
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hakan, Akçam:, Emlakçılar, 1, Nisan, Tarihine, Dikkat,
Yorumlar
Haber Yazılımı