Haber Detayı
30 Kasım 2021 - Salı 11:13
 
Haymana'da 8 Bin Dekar Alanın Sulaması Tamamlandı
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Ankara Haberi
Haymana'da 8 Bin Dekar Alanın Sulaması Tamamlandı

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Ankara ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bu kapsamda Haymana İlçesinde inşaat çalışmaları devam eden Sırçasaray Barajı Sulamasında 8 bin dekar alanda çalışmaların tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Projenin tamamının bitirilmesi ile 19 bin 450 dekar tarım alanının sulanacağını ve bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte yöre çiftçisine 30.000.000 TL/Yıl net gelir artışı sağlanacağını” söyledi.

Projede şu ana kadar 71 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. 307 kilometrelik sulama hattında Proje kapsamında 36.253,81 m PE100 boru ile 4.505 m CTP borunun döşenmesi tamamlanmış olup, geri kalan PE100 boruların döşenmesi devam etmektedir.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Haymana'da, 8, Bin, Dekar, Alanın, Sulaması, Tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı