Haber Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 00:10
 
İnşaat Müteahhitleri Ankara Büyükşehir'e İsyan Ettiler
Sincan’da bulunan ‘Sincan Yozgatlılar Derneği’, içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde Sincanlılara maske dağıtımını sürdürüyor.
Ankara Haberi
İnşaat Müteahhitleri Ankara Büyükşehir'e İsyan Ettiler

Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Baki Çelen, yüksek arsa maliyetleri ve inşaat malzemelerinde yaşanan artışa ek olarak Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu harçlara yapılan fahiş zamların müteahhitlik sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Çelen, açıklamasında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan yol katılım, ASKİ kanal katılım, şantiye abonelik ücretleri, numerataj servisi ve özellikle hafriyat konusunda inanılmaz yüksek fiyat artışları ve uygulamalar getirdiğini sözlerine ekledi.

Baki Çelen, Büyükşehir Belediyesi’nde grupları bulunan AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’li Meclis Üyelerine de seslenerek şu açıklamayı yaptı:

 

MUHATAP BULAMIYORUZ

“Bilindiği gibi son yıllarda ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan pandemi süreci ve ekonomik sıkıntılardan dolayı diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörü olarakta sıkıntılı günler geçirmekteyiz. Geçtiğimiz son 10-15 yıl boyunca meslektaşlarımız hem resmi kurumlarca hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan yol katılım, ASKİ kanal katılım, şantiye abonelik ücretleri, numerataj servisi ve özellikle hafriyat konusunda inanılmaz yüksek fiyat artışları ve uygulamalar ile karşı karşıya kalmıştır. Bu konuyla ilgili defalarca yetkili makamlarca görüşülmeye çalışılmış, yazışmalar yapılmıştır. Ancak çözüme yönelik ne bir muhatap bulunabilmiş ne de sorunlar çözülmüştür. Maalesef inşaat sektörü ve yapsat müteahhitleri her zaman ‘çok kazanıyor’ veya ‘ne olacak maliyete yansıtır’ anlayışı ile haksız muamele görmüşlerdir. Sonuçta yüksek arsa ve malzeme fiyatlarındaki artışa ek olarak yüksek harçlar konut fiyatlarını yükseltmiştir.

 

HAFRİYATÇILAR DA İSYAN EDİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce hafriyat döküm bedelinin Temmuz ayında ton başına 2,7 TL’den 3.18 TL’ye, yine son olarak geçtiğimiz ay 5,10 TL’ye yükseltileceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Doğal olarak hafriyat fiyatı 2 katına çıkacaktır. İnşaat müteahhitleri olarak bizler de ülkemizin istihdamına ve ekonominin sürdürülebilirliğine emek vermekteyiz. Şu sıkıntılı günlerde Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir karar alması veya alacak olması bizleri üzmüştür. Etimesgut İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak böyle bir kararın iptalini veya durdurulmasını istiyoruz.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: İnşaat, Müteahhitleri, Ankara, Büyükşehir'e, İsyan, Ettiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı