Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 21:49
 
İYİ Partililerden Çin Büyükelçiliği'ne Siyah Çelenk
İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve partililer, Meral Akşener ile Mansur Yavaş'ı hedef alan açıklama nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin önüne ''Burası Ankara'' yazılı siyah çelenk bıraktı.
Siyaset Haberi
İYİ Partililerden Çin Büyükelçiliği'ne Siyah Çelenk

İYİ Parti Ankara İl Başkanı Yetkin Öztürk ve partililer, Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği önünde bir araya geldi. ''Barın Katliamı''nın 31'inci yılı dolayısıyla sosyal medyadan paylaşım yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yönelik Twitter'dan açıklamada bulunan Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne tepki gösterildi.

 

''ÇİN SEDDİNE BAKSINLAR''

İYİ Parti İl Başkanı Öztürk basın açıklamasında şöyle konuştu:

"Pekin yönetimi devletimizin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne karşın bir meydan okumaya girişmiştir. Bilinmelidir ki Türkiye, Birleşmiş Milletler'in kurucu metnine sadık kalmak suretiyle söz konusu metinde yer alan temel ilkeler olan devletlerin egemen eşitliği, toprak bütünlüğü ve içişlerine karışmama ilkelerine sadakat noktasında sicili en temiz devletlerdendir. Partimizi ve genel başkanımızı hedef alarak Türkiye'ye yönelik savrulan tehditlere karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü hiçbir devletin küstahlığına malzeme edilmeyecek ölçüde kutsalımızdır.

Dolayısıyla insan hakları ve özgürlüklerini hiçe sayan, Doğu Türkistan Türklerine karşı sistematik bir şekilde insanlık suçu işleyen Pekin yönetiminin diplomatik lisana aykırı bu küstahlığını en yüksek perdeden kınadığımızı kamuoyuna ilan ederiz. Pekin yönetimini aklını başına almaya davet eder muhatabının Ankara ve yüce Türk milleti olduğunu hatırlatır ve Çinli diplomatlara kadim Türk tarihini yeniden okumalarını, Türk’e parmak sallamadan önce Çin Seddi'ne tekrar bakmalarını tavsiye ederiz." 

Yetkin Öztürk'ün basın açıklaması yapmasının ardından partililer, Çin Büyükelçiliği önüne, üzerinde ''Burası Ankara'' yazılı siyah çelenk bıraktı. Çelenk bırakma programına çok sayıda partilinin yanı sıra İYİ Parti İlçe Teşkilatları da hazır bulundu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: İYİ, Partililerden, Çin, Büyükelçiliği'ne, Siyah, Çelenk,
Yorumlar
Haber Yazılımı