Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 09:09
 
Jambıl Jabayev Keçiören'de Yaşatılıyor
Keçiören Belediyesi, Kazakistan’ın ünlü halk şairlerinden Jambıl Jabayev'in adının yaşatıldığı sokağın açılışını gerçekleştirdi.
Keçiören Haberi
Jambıl Jabayev Keçiören'de Yaşatılıyor

Jabayev’in doğumunun 175’inci yılı anısına düzenlenen açılış programında konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Devletler tarihi, milletler tarihi ve dinler tarihi gibi toplumun temelini oluşturan kadim değerler vardır. Jambıl Jabayev de bizi biz yapan değerimiz; edebiyatımız, sanatımız, kültürümüz ve tarihimizdir. Bıraktığı eserlerle kendi kültürüne sahip çıkarak devletinin ve milletinin bir gün hürriyetine kavuşacağının ve esaretin biteceğinin nişanesini ortaya koymuştur. Dilimiz ve dinimiz eğer yok olmadıysa, kültür adamlarımızın ve sanatçılarımızın hayatları pahasına verdikleri mücadeleler sayesindedir. O dönemde yanan ateş elden ele bugünlere gelmiş ve Türk coğrafyasını aydınlatmıştır.” dedi.

Kazakistan’ın sembol şairlerinden Jambıl Jabayev adı Esertepe Mahallesi’nde bulunan sokakta yaşatılırken, ünlü şairin 175’inci doğum yılı anısına gerçekleştirilen tabela açılışına Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Uluğbek ESDAULET, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Jambıl, Jabayev, Keçiören'de, Yaşatılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı