Haber Detayı
10 Şubat 2021 - Çarşamba 11:12
 
Kalecik-Yalım Barajı'nda Çalışmalar Aralıksız Sürüyor
DSİ Ankara’ya yaptığı yatırımlarla Başkentimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
Güncel Haberi
Kalecik-Yalım Barajı'nda Çalışmalar Aralıksız Sürüyor

Ankara ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Ankara Kalecik Yalım Barajı’nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çalışmaları devam eden Ankara Kalecik Yalım Barajı’nın tamamlanması ile gölette depolanacak su ile 3.040 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

 

Baraj gövdesi kazısı, memba batardosu, enjeksiyon imalatları ile dipsavak betonarme gömlek imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız, gövde dolgu imalatlarına devam edildiğini söyledi. Temelden yüksekliği 49,50 metre ve su depolama kapasitesi 1,87 milyonm3olan Ankara Kalecik Yalım Barajı’nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile dekar başına 700 TL Gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 2.128.000 TL katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kalecik-Yalım, Barajı'nda, Çalışmalar, Aralıksız, Sürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı