Haber Detayı
27 Ekim 2021 - Çarşamba 22:33
 
Kızılay'da Bulunan Güven Anıtı Restore Edilecek
Yapılan protokol ile Başkent Organize Sanayi Bölgesi tarafından maliyetinin karşılanacağı ve iş birliğiyle tamamlanacak olan “Güven Anıtı”nın restorasyon çalışmaları başladı.
Güncel Haberi
Kızılay'da Bulunan Güven Anıtı Restore Edilecek

Başkent’in tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kızılay Güvenpark’ta yer alan cumhuriyet döneminin en önemli miraslarından ve sembollerinden biri olan “Güven Anıtı”nı restore edecek.

     Restorasyon çalışmaları kapsamında; 1935 yılında yapımı gerçekleştirilen Güven Anıtı ve çevresinin eksik taşları tamamlandıktan sonra taş üzerinde kumlama yöntemi ile temizleme yapılacak.

     Çatlak kısımların doldurularak taş konsodilasyonun yapılacağı çalışmalarla anıt aslına uygun olarak restore edilecek.

 

ÖDEMİŞ: “AMACIMIZ, ANKARA’YI KİMLİKLİ BİR KENT HALİNE DÖNÜŞTÜRMEK”   

      Tarihi dokuya zarar vermeden titizlikle restore edilecek anıtın Güvenpark’ın sembolü olmaya devam edeceğini ve yeni bir görünüme kavuşacağını vurgulayan Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, yapılacak çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Kent belleğinde önemli yeri olan ve 1935 yılında yapımı tamamlanan Güven Anıtı’nın restorasyon çalışmalarına başlamış bulunuyoruz. Güven Anıtı’nın restorasyon çalışmalarına yönelik tüm bilimsel teknik raporları hazırladık. Sit alanı olduğu için koruma kurullarından geçirdik. Bu çalışmamızı da Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nin öncülüğünde devam ettiriyoruz. Amacımız, cumhuriyet tarihinin yok olmaya yüz tutan önemli eserlerinden birisini daha özgün kimliğiyle kentimize kazandırmak. Böylece Ankara’mızı vasat bir kent olmaktan kurtararak kimlikli bir kent haline dönüştürmek.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kızılay'da, Bulunan, Güven, Anıtı, Restore, Edilecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı