Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 22:24
 
Kızılcahamam'da Güneş Enerjisi Santrali Çalışması
Güneş Enerji Santrali inşaatını, Kızılcahamam Kaymakamı Can Aksoy, Kızılcahamam Belediye Başkanı Süleyman Acar ve Meclis Üyesi Dursun Barun ziyaret ederek, projeyi yerinde denetlediler.
Ankara Haberi
Kızılcahamam'da Güneş Enerjisi Santrali Çalışması

Geçtiğimiz ay inşaatı başlayan Kızılcahamam Güneş Enerji Santralinde çalışmalar hızla devam ediyor. Çelik konstrüksiyonun sahada yapım aşamasına geçilen projede, santralin önümüzdeki ay tamamlanarak devreye alınması hedefleniyor.

Kızılcahamam Belediyesi Taşlıca Mahallesinde, 18 bin dönüm arazi üzerinde, 3360 panelden oluşacak güneş enerji santrali inşaatının kapasitesi 960 kWe. Santral tamamlandığında yıllık yaklaşık 1 milyon 600 bin kWh elektrik enerjisi üretmesi hedefleniyor. Kızılcahamam Belediyesi’ne ciddi bir gelir kaynağı olması beklenen proje ile belediyenin tüm hizmet binalarında tüketilen elektrik enerjisi karşılanacak, üretilen fazla elektriğin satışı ile de ek gelir kaynağı oluşturulacaktır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin giderek arttığı ülkemizde, Sıfır Atık pilot ilçesi olan Kızılcahamam’da, bu proje ile yılda ortalama 750 ton karbondioksit salınımı engellenecek. Bu rakam yılda yaklaşık 70 bin ağaçlık bir orman kadar karbon emisyonunun azaltılmasına tekabül etmektedir.

Santral inşaatını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Süleyman ACAR, ‘’ Ülkemizin ve ilçemizin gelirine katkı sağlamak için, yenilenebilir enerji olan güneş enerji santralini Belediyemiz bünyesinde kuruyoruz’’ dedi. Öte yandan, projenin hem ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi açısından, hem de Kızılcahamam Belediyesi’nin bu konuda öncü belediyelerden biri olmasının önemine dikkat çeken Başkan Acar, ‘’Kızılcahamam’a kalıcı ve çevreci gelir kaynağı oluşturuyoruz,  yeşil enerji olarak da adlandırılan güneş enerjisi ilçemiz için şimdiden hayırlı olsun’’ dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kızılcahamam'da, Güneş, Enerjisi, Santrali, Çalışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı