Haber Detayı
09 Şubat 2021 - Salı 11:01
 
Kürşat Kavrak: Emlak Sektörü Nereye Gidiyor?
Ortaklar Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Kavrak, son dönemde emlak sektöründe yaşananları ve emlakçıların durumunu gazetemize anlattı.
Ekonomi Haberi
Kürşat Kavrak: Emlak Sektörü Nereye Gidiyor?

Kürşat Kavrak, özellikle Pandemi sürecinde emlak sektörünün zor günler yaşadığını sözlerine eklerden ilkokul mezunu emlakçıların zor durumda olduğunu ve son çıkan kanunun eksikleri konusunda düşüncelerini paylaştı. Ortaklar Gayrimenkul AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Kavrak şunları söyledi:

__________________

Ülkemizin çeşitli bölgelerinde faaliyetlerini icra eden ve bu hususta yıllarca emek vermiş tüm emlakçıların aklındaki tek soru “Camia Nereye Gidiyor?” Günün sonunda yıllarca emlakçı kimliği altında mesleğini icra edenlerin karı ne olacak?

Bu kısa ama derin sonuçların elde edileceği soruların cevabının hala belli olmaması, sektörde bir çok iş arkadaşımızı ümitsizliğe ve karamsarlığa itiyor.

Nedeni ise, 14 Haziran 2020 tarihinde yayınlanan ve revise edilen yeni yönetmelik ve ülkemizle birlikte tüm Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü.

 

Yeni yayınlanan yönetmelik sonrası daha once sektörde çalışmış ancak hiç bir şekilde SGK kaydı olmayan ve ayakçı tabiri dediğimiz pozisyonda farkında olmadan yıllarca çalışmaş ancak kanun sonrası adlarına herhangi bir vergi kaydı olmadığı için müktesep haklardan yararlanamayan İlkokul mezunu çalışma arkadaşlarımız sektörde büyük sıkıntılar çekmektedir.

Ancak işin diğer tarafından ise bu iş ile mücadele eden bir ekip, Ankara merkezli olarak gereken tüm savaşı veriyor. Ancak yeterli desteği görmediği için nu ilgili muhataplara her ne kadar aktarılsa bile askıya alınmış vaziyette bekliyor. İlgili kanunda hükümler net olarak şu şekilde geçiyor;

05 Haziran 2018 tarihinden önceki kişiler ilgili mevzuatın hükümleri gereğince müktesep haklardan yararlanabiliyor. (İlkokul mezunları dahil).. 5 Haziran 2018 tarihinden sonraki süreçte Emlak Ofisi açan ilkokul mezunu olanlar ise bu hükümlerden yararlanamayacaktır. Ayrıca ilgili kanun bu tarihten sonar Emlak Ofisi açan kişilerin Ticari Taşınmaz Yetki Belgesi alabilmesi için Lise mezunu olması ve herhangi bir Emlak Ofisi’nde 1 yıl SGK’lı çalışma şartı koşuyor. Tüm bu yapılan değişiklikler aslına bakarsak mesleği daha kaliteli ve eğitim düzeyinin yüksek olması amacını taşımaktadır. Bu neticede de camianın aklında olan tek sorun İlkokul mezunu İşletme sahiplerinin akibeti ne olacak?

Gelinen son süreçte ise ilgili kanunun muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’nın son süre olan 31 Mart 2021 tarihinden sonra açıklama yapacağı kulisler arasında konuşulmaya başlandı.

Pandemi sebebiyle hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması ile kapalı olan Emlak dükkanlarının iş yapamaması da aynı zamanda mesleğin sorunlarından biri haline gelmiş bulunmakta. Covid-19 sürecinin devam ettiği ve işletmede tüm giderlerin düşmesi gerektiği yerde daha da artması esnaflarımızı zor duruma düşürmektedir. İlgili konuyla alakalı Kamu Bankaları çalışma yapmış tutarlar yeterli gelmemiş ve hiç bir kamu kuruluşundan 1 TL yardım alamayan Emlak caiması bunca sıkıntıyı atlatmaya çalışırken yapılan bu tip haksızlıklar karşısında muhatap bulamıyor.

Emlak camiasının ana sorunları olarak gözüken ve gündemde olan bu konuların yakın zamanda çözüme kavuşmasını ve esnaflarımızın bu noktada derin bir nefes almasını temenni ediyorum.

Bu düşünceler ile siz değerli okuyucularımıza saygı, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum…

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kürşat, Kavrak:, Emlak, Sektörü, Nereye, Gidiyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı