Haber Detayı
09 Mart 2021 - Salı 21:56
 
Kürşat Kavrak: Gayrimenkul Sektöründeki Beklentiler
Ortaklar Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Kavrak, bundan bir süre önce yürürlüğe giren Ticari Taşınmaz Yetki Belgesinin gayrimenkul sektöründeki önemi ve gayrimenkul sektörünün beklentileriyle ilgili açıklamalarda bulundu.
Ekonomi Haberi
Kürşat Kavrak: Gayrimenkul Sektöründeki Beklentiler

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDEKİ BEKLENTİLER VE TİCARİ TAŞINMAZ YETKİ BELGESİNİN SEKTÖRDEKİ ÖNEMİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın revize ettiği ve emlak camiasının önemini günden güne artıran Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi, 14 Ekim 2020 tarihi itibariyle sektördeki yerini almış ve bir çok işletmenin eksiklikleri kapatmasını ve vatandaşımıza daha huzurlu ve güvenilir bir ortamda gayrimenkul alım-satım işlemlerinde etkisini göstermiştir.

Gelen yeni yönetmelik beraberinde bir çok sorumlulukları ve yanlışları düzeltme fırsatı tanımış, aynı zamanda gayrimenkul ofislerini daha kurumsal ve disiplinli hale getirmiştir diyebiliriz. Gayrimenkul alanından bir çok dernek, vakıf veya birden fazla topluluğun bağlı olduğu konfederasyonlar Taşınmaz Ticaretine hazırlıksız yakalanmıştır.

 

Yıllar boyunca gayrimenkul alanında hiçbir faaliyet göstermemiş ancak parasını ve iş imkanını elinden alan ilgili kişi ve kurumlar ne yapacağını şaşırmış vaziyette beklemede kalmışlardır. Yeni gelen süreç neticesinde gayrimenkul dükkanı sahipleri bu süreçte kimin çalışıp kimin çalışmadığını, kimin ne amaçla nereye hizmet ettiğini, sektöre ne kadar emek verdiğini ve isminin önüne aldığı başkan sıfatını ne kadar hak ettiğini denetleyecek duruma gelmiş ve durumun ne kadar vahim olduğunu apaçık gözleriyle görmüştür.

Yıllarca Halk Eğitim Merkezleri’nde alınan ve M.E.B. onaylı diyerek satılan kurs bitirme belgelerinin bu sektörde bir etkisinin olmadığını ve bu işin sadece bir KURS BELGESİ ile yapılamayacağını, sektörde önde gelen firmalar ile ilgili kuruluşlar fark etmişler ancak ne yazık ki zamanı geriye alamamışlardır. Bunun neticesinde sektörün tamamen sahipsiz olduğunu ve sektör ile alakalı kendilerine sadece BAŞKAN sıfatı taşıyan kişilerin bu sıfatı hak etmediğini ve mevcutta bulundukları makamları boşa işgal ettiklerini süreç içerisinde görüyor ve yaşıyoruz.

 

Gelinen son noktada ise yaklaşan seçimler ve ileriye dönük projeler için harekete geçen ilgili kurum ve kuruluşlar bir çok kampanyayı başlatmış ancak mevcut kampanyaları daha önce yapan ve sektör için bir çok ilke atmış başkan sıfatını hak eden kişi ve kişilerin gölgesinde kalmıştır.

Netice itibariyle ilgili yönetmeliği devreye alınmasını sağlayan ve bu noktada başta ilimiz Ankara olmak üzere bir çok İlin güvenini kazanan bir ekip İlçe merkezli olarak çalışmalarını yürütüyor. Bu noktada yaptıkları çalışmalar ile isimlerinin ön planda olduğu gerçeğini herkese fazlasıyla htiriyorlar. Bu ekibi tanımak gerekirse Etimesgut Emlak Müşavirliği Derneği ve aynı zamanda Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu üyesi olan Hakan Akçam’a ve Ankara Ticaret Odası (ATO)  62. Gayrimenkul Danışmanlık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Kenan Bayram’a ve mesleğimize verdikleri özverili çalışmaları nedeniyle şahsım adına teşekkür ediyorum.

 

İlgili yönetmeliğin çıkması için ‘Düzen kendinden başlar’ düsturu ile hareket ederek önce bulundukları gayrimenkul ofisi ve gayrimenkul danışmanlarından başlayarak sırasıyla Etimesgut, Ankara ve şu an hem yönetmelik hem de gayrimenkul alanında hizmet veren meslektaşlarımız için Türkiye geneli çalışmalarına ara vermeden devam eden, bu hususta vatandaşlarımızın gayrimenkul alım-satımlarında huzurlu ve güvenilir ticaret ortamı sağlayan ve EMLAKÇI isminin GAYRİMENKUL DANIŞMANI olarak değişmesini sağlayan vatandaşların gözünden emlakçının çeşitli sözlerle anılmasını ortadan kaldırdıkları için hem şahsım hem de ilgili Kanunu tüm mevzuat ve yönetmeliklerini harfiyen yerine getiren meslektaşlarımız adına tekrar teşekkür ediyorum.

Sıkıntı ve sorunların yaşanmayacağı, güvenilir hizmetin adresi olarak parmak ile gösterilecek bir sector olmamızı, aynı zamanda her kesim vatandaşımızın korkusuzca alım-satım işlerini yapabileceği Emlak Danışmanlarının güvenilir ortamda sunum yapabilmesini sağlayacak olan TAŞINMAZ TİCARETİ YETKİ BELGESİ ve MYK SEVİYE-5 ve MYK SEVİYE -4 BELGELERİNİN Gayrimenkul Ofislerimize ve danışmanlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Aynı zamanda Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkan Adayı Hakan Akçam’a seçimlerde başarılar diliyorum.

 

Değerli okuyucularımızdan olan başta Gazi ve Şehit Anneleri, eşleri olmak üzere sevgili eşim Edanur Kavrak ve Tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyor, kadına şiddetin her zaman karşısında olduğumuzu ve kadınlarımızın bizim için öneminin ne kadar yüksek olduğunu Peygamber Efendimizin kısa bir sözü ile ifade ediyorum.

“Ve bir ses yükseldi Veda Hutbesi’nden;

Kadınlar Size, Allah’ın emanetidir..”

 

Bu duygu ve düşünceler ile 10-11 Mart Gecesi dualar ve ibadetler ile geçireceğimiz Miraç Kandilimizin tüm Türk İslam Alemine hayırlar getirmesini niyaz ediyor, büyüklerimizin ellerinden, küçüklerimizin gözlerinden öpüyorum.

Bakara Suresinin 154. Ayetinde yer aldığı üzere, “Allah yolunda öldürülenler için ölüler demeyin. Hayır. Onlar diridirler fakat siz bilemezsiniz.”

Geçtiğimiz hafta içerisinde tüm ülkemizi yasa boğan Bitlis İlinde gerçekleşen helicopter kazasında şehit düşen askeri personelimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Bu duygu vec düşüncelerle siz değerli okuyucalarımıza teşekkür ediyor, yeni haftamızın hayırlı bereketli geçmesini diliyorum

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kürşat, Kavrak:, Gayrimenkul, Sektöründeki, Beklentiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı