Haber Detayı
14 Mayıs 2017 - Pazar 01:34
 
Türkiye’nin En Büyük Gastronomi Akademisi Başkent'te
Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜMAR) bünyesinde faaliyetlerini sürdürecek olan Thermopolium Gastronomi Akademisi (TGA), gastronomi dünyasına akademik bir yenilik getirmek üzere 12 Mayıs’ta açıldı.
Güncel Haberi
Türkiye’nin En Büyük Gastronomi Akademisi Başkent'te

Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜMAR)’ a bağlı Thermopolium Gastronomi Akademisi (TGA) yapılan bir törenle kapılarını açtı. İçeriği ve bin metrekarelik büyüklüğü ile Türkiye’de bir ilk olan Thermopolium Gastronomi Merkezi (TGA) Türk Mutfak ve Kültürü Araştırma Merkezi’ne bağlı olarak lisansüstü öğrencilerinin gastronomi alanında inceleme ve araştırmalarının yanı sıra Uluslararası Şef Deniz Orhun’un katkılarıyla eğitimlere ev sahipliği yapacak.

Thermopolium Gastronomi Merkezi’nin açılışına; Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal Uluslararası Master Şef Deniz Orhun, TÜMAR ve TGA Müdürü Doç. Dr. Hakan Turgut katıldı.

7’DEN 70’E EĞİTİM

Gastronomi Merkezi’nin Başkent Üniversitesi bünyesinde olmasına dikkati çeken Uluslararası Master Şef Deniz Orhun, “Burası bilimin merkezi olduğu için gastronominin bilimsel açıdan incelenmesi bizim için önemli” dedi. Ankaralılara 7’ den 70’ e eğitim verebilecek bir merkez açıldığını kaydeden Şef Deniz Orhun, “Başkent Üniversitesi Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne bağlı olarak kurulan Thermopolium Gastronomi Akademisi Ankaralılara eğitim vermek amacı ile 7’den 70’ e eğitim verebileceğimiz, özellikle üniversite ortamını soluyup güzel projelerde yer alabilecekleri bir merkez oldu. Toplumlar sağlık maliyetlerini azaltmaya çalışıyor. Bu nedenle kötü beslenmenin getirdiği hastalıkları azaltmak, iklim değişimlerinden minimum etkilenmek için güçlü beslenmemiz gerekiyor. Bunun yanında global gastronomide; enerji tasarrufu yapmamız gereken bu dönemde yediklerimiz davranışlarımız oluyor. Bu bilinçte öğrencileri, bu modern mutfakta yetiştirmek bizim için kolay olacak. Başkent Üniversitesi, bu mutfakla; Türk mutfağının hem bilimsel hem de kültürel yönünü ön plana çıkarmayı hedefliyor.  Uluslararası ortamda tanıtabileceğimiz, öğrencilerimizi yetiştirebileceğimiz bir mutfak açıldı” diye konuştu.

İnsan yaşamında en temel gereksinim beslenmenin toplumsal kimliğin oluşmasında önemli bir role sahip olduğunu söyleyen TÜMAR ve TGA Müdürü Doç. Dr. Hakan Turgut, “Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsünde bulunan Türk Mutfak Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezine bağlı olarak kurulacak olan TGA gastronomi araştırmalarına ev sahipliği yapacak Ankara’nın en büyük gastronomi akademisi oldu” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye’nin, En, Büyük, Gastronomi, Akademisi, Başkent'te,
Yorumlar
Haber Yazılımı