Haber Detayı
30 Mayıs 2022 - Pazartesi 13:11
 
Murat Ilıkan'dan Orman Bölgelerimizle İlgili Erken Uyarı
ANKARA Büyükşehir Belediye(ABB) Meclisi MHP Grup Başkanvekili Murat Ilıkan, yaz öncesi başkentte orman yangınları konusunda erken tedbir çağrısında bulundu.
Siyaset Haberi
Murat Ilıkan'dan Orman Bölgelerimizle İlgili Erken Uyarı

Geçmişte yaşanan yangınlarda ABB’nin araç ve ekipman konusunda eleştirildiğine dikkat çeken Ilıkan, “Özellikle orman yoğunluğuna sahip bölgelerde tedbirler gözden geçirilmeli” dedi. Murat Ilıkan şöyle konuştu:

 

ERKENDEN TEDBİRLER ALINMALI

“Ankara’nın özellikle çevre ilçelerinde sık ormanlar bulunmakta. Kızılcahamam, Çubuk, Nallıhan, Güdül, Çamlıdere, Beynam bölgeleri farklı cinslerde sık ağaçlarla dolu ormanlara sahip. Kent merkezinde de ODTÜ, AOÇ gibi ağaçlık alanlar mevcut. Gerek küresel ısınmanın olumsuz etkileri gerekse ziyaretçi tedbirsizlikleri yüzünden yaz aylarında orman yangınları tehdit oluşturuyor.

Bu risklerin farkında olmalı, olabildiğince erkenden tedbirler alınmalı. Özellikle orman yoğunluğuna sahip bölgelerde tedbirler gözden geçirilmeli.”

 

EĞİTİM VE TATBİKAT ÖNERİSİ

Eğitim ve tatbikat önerisinde de bulunan Ilıkan, “Kurumlar arasındaki koordinasyon doğru işletilmeli, araç eksiklikleri giderilmeli, özellikle orman vasfı taşıyan bölgeler risk grubunda kabul edilip sivil toplu kuruluşları ve muhtarlar başta olmak üzere tüm halk bilinçlendirilmeli. Olası bir yangın anında eşgüdüm halinde çalışabilmek için eğitimler ve tatbikatlar yapılmalı” dedi. Geçmişte yaşanan yangınlara dikkat çeken Ilıkan, “Kızılcahamam, Nallıhan, Çubuk gibi bir çok ilçede hem orman yangınlarını hem de ahşap evlere sahip mahalle statütüsündeki köylerdeki yangınları üzülerek gördük. Yaşanan yangınlarda zaman zaman ABB’nin araç ve ekipman eksikliği de tartışıldı, eleştirildi. Şimdiden tedbir alınması bu açıdan da önemli” diye konuştu. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Murat, Ilıkan'dan, Orman, Bölgelerimizle, İlgili, Erken, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı