Haber Detayı
13 Haziran 2017 - Salı 02:05
 
Mamak'ta İnşaat Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı
Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştirildiği Mamak Bölgesinde inşaat sektörünün geleceği, sıkıntıları ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.
Mamak Haberi
Mamak'ta İnşaat Sektörünün Sorunları Masaya Yatırıldı

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Demir, sorunların çözümü yolunda birlikte hareket edeceklerini belirtirken, Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can da, müteahhitlerin Mamak’ın ilk ve öncü yatırımcıları olduğunu söyledi.

Sektördeki daralmanın, müteahhitlerin karşılaştıkları sorunların ve modern şehirleşmenin ele alındığı toplantıya Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Demir, Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu, ilçede faaliyet gösteren yapı denetim firmaları ve mimarlar katıldı.

Müteahhitleri, yapı denetim firmalarını ve mimarları tek tek dinleyen Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Demir, “10-15 yıl öncesine kadar Mamak gecekonduları ile anılan bir ilçeydi. Bölgemizde gecekondunun tamamen yok olması için bizler çeşitli kentsel dönüşüm projelerini büyük bir hızla yürüttük. Önemli başarılara imza attık. Mamak modern bir şehir olurken, yapı müteahhitlerimiz, mimarlarımız ve yapı denetim firmalarımız da önemli görevler üstlendi. Sektörün sorunlarını çözme gayretimiz geleceğin modern Mamak’ı kurma yolunda son derece önemlidir. Bugün burada ele alınan konuların, problemlerin, sıkıntıların sonuca ulaştırılması için çalışacağız” ifadelerini kullandı. Aydın Demir, toplantının verimli geçmesi adına inşaat sektörünün tüm paydaşlarının bir arada olmasının da önemine işaret etti.

“MÜTEAHHİTLER MAMAK’IN İLK YATIRIMCILARIDIR”

Mamak bölgesinde faaliyet gösteren müteahhitlerin bölgenin dönüşümünde önemli görevler üstlendiklerini, gecekonduları yıktıklarını, işgaliye paraları ödediklerini, bütün riskleri üstlendiklerini, belediyelere kaynak sağladıklarını, istihdam sağladıklarını ve vergi ödediklerini ifade eden Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Hamza Can, “Müteahhitlerimiz Mamak’ın ilk yatırımcılarıdır, ekonominin öncü, akıncı birlikleridir. Müteahhitlerimiz çeyrek asır önce gecekondularla dolu bölgemizde inşaat yapmaya başladıklarında sadece tek odalı bakkallar vardı. Şimdi iş merkezleri, şantiyeler, fabrikalar ve sanayii siteleri faaliyet gösteriyor. Üzülerek ifade etmek istiyorum ki, kamu kurumlarında müteahhitlerimiz hâlâ yatırımcı olarak görülmüyor. Belki de bizim en büyük sorunumuz budur” şeklinde konuştu.

Kırtasiyeciliğin ve bürokrasinin baskısı altında kaldıklarını, dijitalleşmenin getirdiği kolaylıklardan istifade edemediklerini anlatan Hamza Can, son zamanlarda inşaat sektöründe durgunluk yaşandığını bunu alt etmenin en önemli yolunun da sektörün paydaşlarının sürekli diyalog halinde olması gerektiğini kaydetti.

Müteahhitlerin, yapı denetim firma yetkililerinin ve mimarların karşılaştıkları sorunları soru cevap şeklinde dile getirdikleri toplantı oldukça verimli geçti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mamak'ta, İnşaat, Sektörünün, Sorunları, Masaya, Yatırıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı