Haber Detayı
21 Kasım 2015 - Cumartesi 22:22
 
Narin Tenekeci, Radyo Programına Konuk Oldu
Meteorolojinin Sesi Radyosu “Hayata Dair” programının yapımcısı ve sunucusu Tülay Gerçek’in bu haftaki konuğu Gazete köşe yazarımız Narin TENEKECİ’ydi..
Güncel Haberi
Narin Tenekeci, Radyo Programına Konuk Oldu

Hayata Dair programında bu hafta “Hayatın İçinden Bir Kalem” konulu temada; Narin TENEKECİ’nin kaleme aldığı yazılar konuşuldu.

Programı “Mevsim Artık Sonbahar” yazısını okuyarak açan Tülay GERÇEK, yazının sonrasında Handan KARA’nın sesinden “Sonbahar Rüzgârı” şarkısını çalarak, dinleyicilere duygusal anlar yaşattı.

            Konuğunun kaleme aldığı yazıyla programa duygusal bir giriş yapan GERÇEK, dinleyiciler üzerinde bıraktığı merakın ardından konuğu Narin TENEKECİ ile güzel bir sohbete başladı.

Beş farklı ilde yayımlanan yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapan TENEKECİ ilk kaleme aldığı ”Memleket Sevgisi ve Dedem” yazısından bahsederken vefat eden babaannesini, dedesini ve çocukluğunu hatırlayarak hüzünlendi. 

Adından da anlaşılacağı üzere, memlekete olan sevgimi, çocukluğumu, rahmetli olan dedem ve babaanneme duyduğum özlemi kaleme aldım diyen Tenekeci, “Memleketime ve aileme olan sevgim benim için kutsaldır” diyerek sözlerine devam etti.

Tenekeci’nin yazmış olduğu “Küçük Bir Çocuğun Haykırışı” isimli makaleyi seslendiren GERÇEK, yazının sonunda “Bana Bir Masal Anlat Baba” şarkısıyla stüdyoyu duygu seline boğdu.

“Küçük Bir Çocuğun Haykırışı” yazınızı kaleme almanıza neden olan içinizdeki çocuksu çığlıktan bahseder misiniz? Sorusuna Tenekeci şöyle cevap verdi; “Aslında bu yazımda tek bir çocuk yok. Burada binlerce farlı renkte, dilde, dinde,  ve coğrafyada yaşayan ve tek ortak noktaları küçük bedenleri ve yürekleri olan küçük çocukların söylemek isteyip te dile getiremedikleri duygular var.

 Bu haykırışta binlerce çocuğun yaşama arzusu, kaygısız, korkusuz, güvenin olduğu, tertemiz bir dünyada yaşamak istediklerine dair istekler var. Bu çocuk diğer suskun küçük yüreklerin haykıran sesi ve yüreği oldu bu yazımda.

Çocuklar bizim geleceğimiz ve onlara temiz bir dünya bırakmak da biz yetişkinlerin borcu” diyerek sosyal bir yaraya parmak bastı.

Tülay GERÇEK programına “Adı Sevda AKYÜZ” yazısıyla devam etti. Mikrofon karşısında o buğulu sesiyle, yazıya konu olan hayat hikâyesini seslendiren Gerçek, çok duygusal anlar yaşadı ve yaşattı.

17 günlük bebek iken kimsesiz çocuklar yurduna bırakılan ve anne olmaya hazırlanırken, annesini arayıp bulan Sevda’nın hikâyesini konu alan hikâye dinleyenlerin yüreklerini burktu. Hikâyede kayıp annesinin şizofreni olması, yıllar sonra kendisini bulan kızıyla karşılaşması daha da acıydı. Hastaneye tedavi için yatırılan annenin hastaneden kaçarak, ölüme gitmesi ise kalemin ve sözün bittiği bir andı.

Narin TENEKECİ yazısına konu olan Sevda AKYÜZ’e dair duygularını şöyle dile getirdi; “Hayatın hep zor yönleriyle büyümüş, yüreği kocaman, kahraman bir evlat, bir eş, bir anne ve bir kadın… Binlerce adı var Sevda’nın, binlerce yüreği…

Yakında kitabı çıkacak, o nedenle fazlada bahsetmek istemiyorum. Sevgili dinleyenler Sevda’yı kendi yüreğinden, kendi kaleminden okusunlar istiyorum”

Hayatın hep zor yanlarını yaşamış ve tanık olmuş Sevda’nın yaşam hikâyesini anlatan yazının devamında dinleyicilere, Zara’nın seslendirdiği “Kızım diyor, gözüm diyor, ağlama sus kuzum diyor” türküsü ile Sevda’nın yükselen yüreği, sesi oldu adeta.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Meteorolojinin, Sesi, Radyosu, “Hayata, Dair”, programının, yapımcısı, sunucusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı