Haber Detayı
09 Ekim 2016 - Pazar 19:28
 
Necati Yılmaz: Ankara'da Yeni Rant Kapıları mı Açılıyor?
CHP’li Yılmaz, Büyükşehir’in Başkent’te planladığı 6 yeni bulvar ve alt-üst geçitleri Başbakan Yıldırım’a sordu. Bu alt-üst geçitler ve ana bulvarlar için ne kadar para..
Siyaset Haberi
Necati Yılmaz: Ankara'da Yeni Rant Kapıları mı Açılıyor?

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin Başkent’te inşa etmeyi planladığı 6 yeni bulvar ve alt-üst geçitleri TBMM gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’a söz konusu bulvar ve alt-üst geçitler için ne kadar para harcanmasının öngörüldüğünü soran Yılmaz, “Ankara’nın toplu taşıma planını geliştirmek yerine kenti yaşanamaz hale getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni alt-üst geçit ve bulvarlarla yeni rant kapıları mı açmak istemektedir? Söz konusu alt-üst geçitler ve bulvarlar parsel parsel hangi hayır işlerinin değerini artıracaktır?” diye sordu.

 

PROJELER İLGİLİ BAKANLIKLARA İLETİLDİ Mİ?

Yılmaz verdiği soru önergesinde, Başkan Gökçek’in basına yansıyan açıklamalarında, Başkent’te artan kent trafiğini rahatlatmak için “yol seferberliği” başlattıklarını söylediğini anımsatarak, Gökçek’in “İnşallah plan 1-1.5 ay içinde geçmiş olur. Hazır ama resmi prosedürünü devam ettiriyoruz. Yeni ana bulvarlar açıyoruz. Ankara’da önümüzdeki dönem yine bulvarlar, alt-üst geçitler dönemi olacak. 6 yeni ana bulvar açacağız” dediğini hatırlattı. Yeni açılacak alt-üst geçitler ve bulvarlar konusunda ilgili bakanlıklara iletilen herhangi bir çalışma olup olmadığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Varsa ilgili kurumlar tarafından bu projelere olumlu yanıt verilmiş midir? Verildiyse hangi gerekçeyle verilmiştir?” diye sordu.

 

KAÇA MAL OLACAK?

Yılmaz, Büyükşehir’in Başkent’te kaç alt-üst geçit inşa etmeyi planladığını ve bunların hangi bölgelerde hayata geçirileceğini sordu. Gökçek’in açacaklarını söylediği 6 yeni ana bulvarın hangi bölgelerde yer alacağının açıklanmasını isteyen Yılmaz, “Büyükşehir’in planladığı alt-üst geçitler ve ana bulvarlar için ne kadar harcama yapılması planlanmaktadır? Alt-üst geçitler ve bulvarlar hangi firmalar tarafından hayata geçirilecektir?” sorularını yöneltti.

 

“YENİ RANT KAPILARI MI AÇILACAK?”

Ankara’da ilçeler ayrı ayrı gösterilmek üzere toplam kaç alt-üst geçit ve bulvar bulunduğunu soran Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Ankara’da her geçen gün artan ve keşmekeş haline gelen trafik sorunu göz önüne alındığında yeni alt-üst geçit ve bulvarların bu sorunun çözümüne ne biçimde katkı sağlaması beklenmektedir?

-Yeni açılacak alt-üst geçit ve bulvarlar için meslek odalarının görüşleri alınmış mıdır? Alınmış ise meslek odaları bu projelere hangi yönde görüş bildirmiştir?

-Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te her yağmur sonrası gölete dönüşen alt-üst geçitler dikkate alındığında yeni inşa edilecek alt-üst geçitler için benzer görüntülerin yaşanmayacağına yönelik bir garanti vermiş midir?

-Ankara’nın toplu taşıma planını geliştirmek yerine kenti yaşanamaz hale getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yeni alt-üst geçit ve bulvarlarla yeni rant kapıları mı açmak istemektedir? Söz konusu alt-üst geçitler ve bulvarlar parsel parsel hangi hayır işlerinin değerini artıracaktır?’

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: CHP’li, Yılmaz, Büyükşehir’in, Başkent’te, planladığı, 6, yeni, bulvar, altüst,
Yorumlar
Haber Yazılımı