Haber Detayı
28 Ocak 2021 - Perşembe 20:24
 
Sincan'da Matematik Müzesi Açıldı
Sincan Belediyesi tarafından İstasyon Mahallesi’nde ‘Matematiğe Dokunuyorum’ sloganıyla yapılan Matematik Müzesi düzenlenen bir törenle hizmete açıldı
Sincan Haberi
Sincan'da Matematik Müzesi Açıldı

   Sincan Belediyesi tarafından İstasyon Mahallesi'nde "Matematiğe Dokunuyorum" sloganı ile yapımı gerçekleştirilen Matematik Müzesi törenle açıldı.Müzenin açılışına AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Kaymakam Abdullah Küçük, AK Parti İlçe Bakanı Soner Arslanargun, MHP Sincan İlçe Başkanı Oğuzhan Alkan, Sincan Müftüsü Mevlüt Topçu, belediye meclis üyeleri ve belediye bürokratları katıldı.
 
    Ercan: Yatırımda önceliğimiz gençler
 
    Sincan Belediye Başkanı Ercan da göreve gelmelerinden bu yana ilçeyi kültürün, sanatın ve sporun merkezi haline getirmek için çalıştıklarını ve birçok yatırım yaptıklarını söyledi. Matematik Müzesi'nin eğitim çağındaki bütün gençlere hitap ettiğini vurgulayan Ercan, sözlerine şöyle devam etti:  "Burada matematiği 3 boyutlu hale getiriyoruz. Somut bir şekilde o denklemlerde, o teoremlerde ve formüllerde ne denmek istendiğini gayet açıklıkla anlayabiliyorsunuz. Şunu iddia edebilirim ki matematikten nefret eden, matematikten hiç anlamadığını düşünen kişi bile buraya birkaç defa geldiği zaman matematikçi olup çıkar.  Bu kadar iddialı konuşuyorum.  Gençlerimi-ze çok faydalı olacağını düşündü-ğümüz bir çalışma ve hizmet.  Burada matematiğin soyut yönünü somuta çevirirken bir taraftan da tarihsel perspektif içerisinde Cezeri'den Biruni'ye kadar,  Ömer Hayyam'dan Tales'e, Hipokrat'a ve Pisagor'a kadar birçok büyük matematikçiyi de tanıma ve anlama fırsatını buluyor gençlerimiz."
 
    Ercan, yatırım bütçelerinin çoğunluğunu gençler için kullandıklarına işaret ederek şöyle konuştu:
    "Üç tane yüzme havuzumuzun inşaatı devam ediyor. 5 tane gençlik merkezimiz. Bir kongre merkezi yapıyoruz, inşallah Ankara'nın en büyüğü olacak. 2 bin 500 kişilik konferans salonu ile harika bir eser. Fatih'te 3 bin metrekarelik kolonsuz fuar alanıyla muhteşem bir eser yakında hizmete açılacak. Gençler bizim önceliğimiz. Çünkü genç demek ülkenin geleceği demek, şehrimizin geleceği ve teminatı demek. Onları ne kadar sağlam karakterli, milli ve manevi değerlerine vakıf yetiştirirsek şehrimize ve ülkemize de o kadar büyük yatırım yapmış oluruz."
 
    Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük ise müzenin gençler için çok anlamlı bir yer olduğuna dikkati çekti. Küçük, gençlerin müzeyi ziyaret etmesi konusunda İlçe Milli Eğitim Müdürü ile görüşerek matematikle buluşmalarını sağlamak istediklerini kaydetti. Ardından AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan bir konuşma yaptı. Özcan, Matematik Müzesi hakkında görüşlerini aktarırken AK Parti döneminde özellikle eğitime yönelik yatırımlardan bahsetti. Hakan Han Özcan'ın konuşmasının ardından kendisine Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan tarafından hediye takdim edildi. Daha sonra açılışa katılan konuklar hep birlikte Matematik Müzesini gezdiler.
Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Sincan'da, Matematik, Müzesi, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı