Haber Detayı
13 Temmuz 2021 - Salı 18:04
 
Srebrenitsa Soykırımı Keçiören'de Unutulmadı
Keçiören Belediyesi ile Bosna-Hersek Ankara Büyükelçiliği tarafından Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl dönümünü anmak için Keçiören'de ‘Srebrenitsa Katliamını 26’inci Yılını Anma Programı' düzenlendi.
Keçiören Haberi
Srebrenitsa Soykırımı Keçiören'de Unutulmadı

Keçiören Belediyesi ile Bosna-Hersek Ankara Büyükelçiliği tarafından Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl dönümünü anmak için  düzenlenen ‘Srebrenitsa Katliamını 26’inci Yılını Anma Programı’nda konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Bosna Hersek’te akan gözyaşları burada, Türkiye’de de akmıştır. Yürekler burada da yanmıştır. Birçok vatandaşımız bizleri de cepheye, Bosna’ya alın, orada savaşalım demiştir. Biz de bu soykırımı unutturmamak için Keçiören’de birçok noktaya soykırımın ismini verdik.” dedi.

Keçiören Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen Srebrenitsa Katliamı’nın 26’inci Yılı Anma Programı’na Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, AK Parti Ankara milletvekilleri Emrullah İşler ve Lütfiye Selva Çam, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ayhan Işık ve Keçiörenli vatandaşlar katıldı.

 

“AVRUPA’NIN ORTASINDA NE AZINLIK HAKKI VAR NE DE DİNİ BİR HAK VAR”

Program, milli marşların okunmasının ardından saygı duruşu ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Anma programında katılımcılara hitaben konuşan Başkan Turgut Altınok, “Yüreklerimizin yandığı Srebrenitsa Katliamı’nın 26’inci yıl dönümünde bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Avrupa diyoruz, demokrasi diyoruz, özgürlük diyoruz ama her şey duruma göre değişiyor, yapacakları operasyona göre değişiyor. Bosna-Hersek’te üstünlük Müslüman Boşnak kardeşlerimize geçmeseydi daha çok can toprağa düşmeye devam edecekti. Ama bu bir imanın zaferidir. Şimdi Avrupa’nın ortasında ne azınlık hakkı var ne de dinle ilgili bir hak var. Şuanda Müslümanlara yönelik ciddi anlamda saldırı ve önyargı var. Avrupa’da Müslümanalar yönelik saldırılar artmıştır ve bu konuda Avrupa iyi sınav verememiştir. Bu anma programı tarih adına attığımız acı bir imza olsa da, bir güzelliği var ki o da acıyı paylaşmaktır. Bu katliamı gerçekleştirenler, Allah katında hak ettikleri cezayı elbette alacaklardır. Soykırıma maruz kalan şehitlerimizi saygı ve rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bosna’daki kardeşlik iklimi hep devam etsin, Bosnalı kardeşlerimize selam olsun.” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Srebrenitsa, Soykırımı, Keçiören'de, Unutulmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı