Haber Detayı
05 Haziran 2017 - Pazartesi 18:56
 
Hizmet-İş ile Zambiya Sendikaları Arasında İşbirliği
HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası ile Zambiya Yerel Yönetimleri İşçileri Sendikası (ZULAVU) ve Zambiya Ulusal Kamu Hizmetleri İşçileri Sendikası (NUPSW) arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.
Ekonomi Haberi
Hizmet-İş ile Zambiya Sendikaları Arasında İşbirliği

Anlaşmaya göre; sendikalar arasında uluslararası işbirliği yapılması ve sendikacılığın gelişimine katkıda bulunulması için karşılıklı eğitim programları yapılması öngörülüyor. Anlaşma metninde, dünya ekonomisinde ve siyasal sisteminde süregiden değişimleri dikkate alarak, bağımsız sendikacılık, sendikal hak ve özgürlükler temelinde emekçiler için makul yaşam ve çalışma koşulları sunulmasına ve bölgelerinde ve uluslararası alanda olumlu gelişmelerin önünü açacak küresel bir anlayışın tesisine katkı sunmak konularında mutabakata varıldığına yer verildi.

İşbirliği anlaşması Ankara’da HAK-İŞ Genel Başkanı ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Zambiya Yerel Yönetimleri İşçileri Sendikası Genel Başkanı Misheck Nyambose ve Zambiya Ulusal Kamu Hizmetleri İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Beatrice Zulu tarafından imzalandı.

İkili işbirliği anlaşmasına imza atan HAK-İŞ Genel Başkanı ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “HİZMET-İŞ, uluslararası ilişkilerde; karşılıklı bilgi ve deneyim değişimini daha verimli kılacak, dayanışmayı bu temelde güçlendirecek bir işbirliği arayışını sürdürmektedir. Bölgemizde ve dünyanın değişik ülkelerinde faaliyet gösteren sendikaların deneyimlerinden karşılıklı yararlanma çabası içerisindeyiz. Ulaştığımız küresel güçle bugün Balkanlar’dan Türk Dünyası’na, Kafkaslardan Afrika’ya, Doğu Akdeniz’den Batı Avrupa’ya uzanan vizyonumuzla; 30 ülkede 44 sendika ile işbirliklerimiz devam etmektedir” dedi.

Arslan, sendikal işbirliklerinin ülkeler ve halklar arasındaki etkileşime de olumlu katkı yaptığına dikkat çekti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Hizmet-İş, ile, Zambiya, Sendikaları, Arasında, İşbirliği,
Yorumlar
Haber Yazılımı