Haber Detayı
02 Haziran 2017 - Cuma 18:24
 
Sincan Metrosu İle İlgili TBMM'nde Soru Önergesi
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Törekent metro istasyonunun Sincan'a uzak konumu ve yıllardır yapımı bitirilemeyen Batıkent-Törekent-Çayyolu metro entegrasyonu ile ilgili TBMM'nde soru önergesi verdi.
Siyaset Haberi
Sincan Metrosu İle İlgili TBMM'nde Soru Önergesi

Törekent metro istasyonunun Sincan'a uzak konumu ve yıllardır yapımı bitirilmeyen Batıkent - Törekent - Çayyolu metro entegrasyonu sebebiyle Ankaralıların şehiriçi ulaşımda mağdur olduğunu söyleyen CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, konuyla ilgili TBMM'nde Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlamasını istediği bir soru önergesi verdi. İşte Levent Gök'ün verdiği soru önergesi:

Sincan Metro Hattı 2014 yılında hizmete girmiştir. Sincan yönüne gidecek olan yolcular Batıkent istasyonundan aktarma yaparak Törekent istasyonu yönüne giden vagonlara binmektedirler. Kızılay’dan 6 vagon ile çıkış yapan metro trenindeki yolcular Batıkent istasyonunda 3 vagonluk trenlere aktarma yaparak Törekent yönüne yolculuk etmektedirler. Sincan ile Törekent metro istasyonu arası 15 km mesafededir. Sincan’a gitmek isteyen vatandaşlarımız Sincan Metrosunu kullanarak Törekent’e ulaşmakta oradan tekrar ring otobüslerine binmektedir.

Sincan’a gitmek isteyen vatandaşlarımızın yoğunlukla Kızılay – Çayyolu Metro hattını kullandıkları görülmüştür. Ümitköy Metro durağında inen vatandaşlarımız tekrar otobüse binerek Sincan’a ulaşmaktadırlar. Ümitköy – Sincan arası geçilen mesafe yaklaşık 15 kilometredir. Sincan halkı toplu ulaşımda çok zaman kaybetmekte ve mağdur edilmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

1. 2014 yılında bitirileceği söylenen Batıkent – Törekent – Çayyolu metro entegrasyonu neden halen hizmete girmemiştir?

2. Trafik yoğunluğunu azaltması beklenen metro hattı aksine dolmuş ve otobüs ulaşımını zorunlu kılmaktadır. Bu durumun gerekçeleri nelerdir?

3. Kızılay – Sincan metro hattının Sincan’a en yakın istasyonunun Sincan’a 15 kilometre uzaklıkta olmasını doğru buluyor musunuz?

4. Kızılay’dan 6 vagonla çıkan trenin Batıkent’te 3 vagonlu trene aktarma yapmasından doğan yoğunluğun azaltılması için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

5. Sincan’a gitmek için Kızılay – Çayyolu metro hattının kullanılması, söz konusu hatta aşırı yolcu birikimine yol açmaktadır. Bu hattı rahatlatmak için hangi çalışmalar yapılmaktadır?

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Sincan, Metrosu, İle, İlgili, TBMM'nde, Soru, Önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı