Haber Detayı
06 Haziran 2017 - Salı 12:12
 
Etimesgut Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Kuruldu
Etimesgut Sanayici Yatırımcı ve İşadamları Derneği (ESİAD), kuruluşunu tamamlayarak faaliyetlerine başladı.
Etimesgut Haberi
Etimesgut Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Kuruldu

Etimesgut Sanayici Yatırımcı ve İşadamları Derneği (ESİAD), kuruluşunu tamamlayarak faaliyetlerine başladı. Derneğin kuruluş amacı ve yapacağı çalışmalarla ilgili olarak kendisiyle görüştüğümüz ESİAD Kurucu Başkanı Köksal Ünal, ESİAD’ın neden kurulduğunu ve Etimesgut ile ilgili, bölgemizde yapacağı çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Haber-Röportaj: İbrahim Keskin

Nüfusu her geçen gün artan ve bugün 600 binlere doğru yaklaşan Etimesgut’ta, şehrin geleceği ve kalkınması için yeni bir dernek daha kuruldu. Köksal Ünal Başkanlığı’nda kurulan Etimesgut Sanayici Yatırımcı ve İşadamları Derneği  (ESİAD) Başkanı Köksal Ünal ile görüştük. Ünal, sorularımıza içtenlikle cevap verirken ESİAD’ın hedeflerini anlattı.

FLAŞ: Sayın Ünal, öncelikle ESİAD’ın kuruluş amacını, hedeflerini ve yapacağı çalışmaları bizlerle paylaşır mısınız?

ÜNAL: Etimesgut Sanayici Yatırımcı ve İşadamları Derneği’miz oldukça yeni. 5 Mayıs 2017 tarihinde kuruluşunu tamamladık. Uzun süredir böyle bir projemiz vardı ve bölgemizde birçok arkadaşımızı bilgilendirmiştik. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında biliyorsunuz SİSİAD (Sincan Etimesgut Sanayici ve İşadamları Derneği) devletimiz tarafından kapatılmıştı. Yine bölgemizde faaliyet gösteren Etimesgut İşadamları Derneği (ETİAD), FETÖ’den dolayı değil, geçmişte Genel Kurul yeterliliklerini yerine getirmediği için feshedildi. Ortaya böyle bir durum ortaya çıktığı için, Etimesgut’ta bu manada ciddi boşluk ortaya çıktı, böyle bir oluşuma ihtiyaç vardı. Sanayicilerimizin, işadamlarımızın bir araya gelerek oluşturacağı ciddi bir birliğe gereksinim duyduk. Bugün biliyorsunuz Etimesgut, Ankara’nın en hızlı gelişen ve bugün 600 binlere dayanan bir nüfusa sahip.

Bu gereksinimden yola çıkarak öncelikle ETİAD’ın yönetimini almak için talip olduk. Ancak, az önce belirttiğim gibi bu derneğimizin geçmişte yapmadığı Genel Kurul’larından dolayı fesh olayı ile karşı karşıya kalması nedeniyle 7 arkadaşımızla bir araya gelerek  Etimesgut Sanayici Yatırımcı ve İşadamları Derneği’mizi kurduk. Yönetimimizde yer alan isimler, Etimesgut’ta herkesin yakından tanıdığı ve farklı meslek gruplarından gelen arkadaşlarımız. Gayrimenkul, İnşaat, Taşımacılık, Özel Okul, Berber.. Hepsi farklı sektörlerden. Tüzüğümüzün tamamlanmasıyla beraber yönetim kurulumuzun sayısını 15 Asil 15 Yedek olmak üzere 30 kişiye çıkaracağız. Yönetimimizi, mesleğinde önde gelen ve farklı meslek dallarından oluşan bir yönetim şeklinde oluşturacağız.

FLAŞ: Yeni kurduğunuz ESİAD ile neyi amaçlıyorsunuz. Bize biraz bundan da bahseder misiniz?

ÜNAL:  Temel amacımız Etimesgut ve Etimesgutluya hizmet etmek. İlk amacımız bu. Sivil Toplum Örgütlerinin zaten amacı, sanayicinin, işadamının, yaşanılan ilçenin sorunlarının çözülmesi noktasındadır. Örneğin, biz kuruşumuzu tamamladıktan sonra ilk olarak Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanımız Gürsel Baran’ı ziyaret ettik. Niye? Çünkü, bugün ATO’nun Sincan’da bir temsilcisi, bir müracaat noktası var Etimesgut’ta yok. İlçemizde bu büyük bir eksiklik. Etimesgut’lu ATO’dan bir evrak almak veya vermek için, işlerini takip etmek ya Sincan’a gidiyor, veya ATO’ya Söğütözü’ne gidiyor. Bunu şimdiye kadar kimse gidip ATO’dan istememiş.

FLAŞ: Etimesgut’ta mesleki veya kurumsal anlamda faaliyet gösteren örgüt sayısı az. Bunların başında İnşaat Müteahhitleri Derneği, Şeker-İş Sendikası, Emlakçılar Derneği geliyor. ETİAD ve SİSİAD’ın durumları zaten ortada. Bunları göz önüne alırsak, Etimesgut’ta ilk plana çıkacak olan dernek şimdiden sizin kurduğunuz ESİAD’ı gösterebiliriz. Sorumluluğunuz da artıyor bu anlamda.

ÜNAL: Aslında derneğimiz bütün meslek gruplarını kapsadığı için bir çatı dernek olacak. Bugün biliyorsunuz, ilçemizde Esnaf Sanatkarlar Odası bile yok. Hedefimiz lider bir dernek olmak.

FLAŞ: İlçemizin nüfusunu her geçen gün artıyor. Peki bu nüfus artışına paralel bir şehir kimliği oluşabildi mi? Etimesgut’ta sanayi, turizm, tarih vs.. açısından baktığımız zaman çok şanslı değil. Siz Etimesgut’u hangi cepheden görüyorsunuz?

ÜNAL: Etimesgut, Ankara’nın yeni gelişen, büyüyen, önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde de büyüme aksındaki en önemli ilçesi. Buraya bir turizm ilçesi olarak bakamayız. Buraya yeni bir şehir kuruluyor. Ümitköy’ün karşısında Bağlıca’dan başlayan, Yapracık’ı da içine alan önümüzdeki 10-15 yıl içinde Ankara’nın yeni yaşam alanı Etimesgut’a kurulacak. Bu kadar değerli ve rantının olması, herkesin buraya önem veriyor olmasının en büyük nedeni bu. Modern toplu yaşam alanlarının oluşturulduğu bir ilçe olarak görebiliriz Etimesgut’u.

Şaşmaz’ın dışında bir sanayi bölgemiz yok. Organize Sanayi Bölgemiz yok. Sağlık alanında yapabileceğimiz çok büyük yatırımlar yok. Etimesgut şehirleşme anlamında gelişen bir ilçemiz. Ancak ciddi sayılabilecek noktada çok sayıda esnafımız, tüccarımız, işadamımız bulunuyor. Faaliyet adresi burada olmasa da sanayicimiz var. İlla ki bu arkadaşlarımız da derneğimize katılacaklar.

Ben aynı zamanda İnşaat Müteahhitleri Derneği yönetimindeyim, Emlak Müşavirleri Derneği’mizin de başkan yardımcısıyım. Emlak Müşavirleri Derneği’ni kurduğunuz zaman kasap bir arkadaşımıza faydanız olmuyor. Müteahhitler Derneği’nin bir manava faydası olmasını bekleyebilir misiniz? Hayır. Çünkü o derneklerimiz, mesleki olarak baktığınız zaman üyelerinin dışındaki esnafın, işadamının sorunu ile ilgilenemez.  Emlakçılar Derneği emlakçıların, Müteahhitler Derneği ise inşaat müteahhitlerinin sorunlarını çözmek için var. Kasaplar derneğini kurup manava hizmet edemezsiniz.

Ama biz bunu uzun vadede, Etimesgut’ta bulunan bütün meslek gruplarına hitap edebilecek şekilde düşündük ve derneğimizi kurduk. Hemşeri derneklerimizle de görüşerek, birlikte ortak ne yapabilirizi tek tek kendileriyle konuşacağız. Daha iyi ve yaşanabilir bir Etimesgut’un mücadelesini hep birlikte vereceğiz.

FLAŞ: Etimesgut’u yönlendiren bir dernek olacaksınız.

ÜNAL: Elbette. Ben Bağlıca doğumluyum ve 40 yaşındayım, 40 yıldır bu bölgede yaşadım ve hizmet etmeye çalışıyorum. Etimesgut’ta ticaret yapıyorum, burada para kazanıyorum ve Etimesgut’a hizmet etmek te benim görevim. Bu siyasette olur ve siyaset dışında olur. Herkesin şimdiden bir kulp takmasına da gerek yok.

FLAŞ: Etimesgut’un geleceğini nasıl görüyorsunuz, buna paralel ESİAD bunun neresinde yer almayı düşünüyor?

ÜNAL: Bugün, Etimesgut tarihinde gelmiş geçmiş en iyi Kaymakamına sahip olduğunu söyleyebilirim. Bugüne kadar gelmiş geçmiş en iyi Emniyet Müdürü var ve yine aynı şekilde gelmiş geçmiş en iyi Belediye Başkanına sahip. Bir takım projelerimiz var tabii ki, ama bizleri yöneten bu saydığımız isimlerin desteğini alarak Etimesgut’a hizmet edeceğiz. Bugün devletimizin birçok noktada yetişemediği yerler mutlaka vardır. Bunları tespit ediyoruz. Günümüzde, Etimesgut’ta eğitim veren okullarımızın harika, dört dörtlük hizmet vermektedir diyebilir miyiz? Öğrencilerimizin hiç eksiği yok, her şey dört dörtlük diyebilir miyiz? O zaman birinci önceliğimizin, okullarımızın fiziki ihtiyaçlarını giderirken çocuklarımızın da hiçbir eksiği kalmadan eğitimlerine devam edebilmelerini sağlamaktır. Bizim dernek olarak ilk amacımız, eğitime bu anlamda katkı sağlamak olacak. Etimesgut’ta bir çok noktada tespit ettiğimiz eksiklikleri tamamlamak derneğimizin hedefleri arasında yer alacak. Bireysel anlamda yapamayacağımız şeyleri, birlik ve beraberliği sağlayıp daha kurumsal şekilde yapabilmek gayesiyle hareket edeceğiz.  Kaymakamımızla, Belediye Başkanımızla, İlçe Emniyet Müdürümüzle, İlçe Milli Eğitim Müdürümüzle, Vergi Dairesi Müdürümüz ile görüşerek kimden hangi noktada yardım alabiliriz, neler yapabiliriz bunları ortaya koyacağız.

FLAŞ: Etimesgut ekonomisinin lokomotifi inşaat sektörü. Sürükleyici bir sektör ve siz de aynı zamanda Müteahhitler Derneği’nin yönetimindesiniz. Bugün inşaat sektöründe yaşanılan durgunluk Etimesgut’u ne derece etkiliyor? Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

ÜNAL: Etimesgut’un inşaat sektörüyle ilgili bir sıkıntısı yok bence. Bakın bugün şehrin farklı farklı noktalarında müteahhitlerimizin sıkıntı duyduğu yerler var. Çankaya’da işler durgun diyebilirsiniz, İncek Bulvarı’nda işler durgun diyebilirsiniz. Ama bugün Mamak-Doğukent’te işler durgun diyemiyorsunuz. Eryaman ve Bağlıca’da işler durgun diyemezsiniz. Etimesgut şu anda Bağlıca, Yapracık bölgelerinde gelişiyor. İnşaat sektörü bu bölgelerimizde çok hızlı ve insanlarımız özellikle Bağlıca bölgesinden daire almak istiyor. Şehrin yeni gelişen bölgesinde eksiklerimiz var, yapmadıklarımız, yapamadıklarımız var. Bu bölgede sosyal donatılar, sosyal projeler yeterli mi? Eksiklerimiz neler? Bunları sorgulamamız lazım. 500-600 bin liraya buradan daire satarken, daire alanlara da çevresel anlamda da eksiksiz olarak vermemiz lazım. Eksiklerin tamamlanması için sorumlu olan kişilere bunları iletmemiz gerekiyor. Olaya bu açıdan baktığınız zaman problemler daha rahat çözülüyor. Zaten Bağlıca bir cazibe merkezi, talep var. Ama bu talebi karşılarken eksiksiz olarak sunmamız gerekiyor.

Etimesgut hızlı gelişen bir ilçemiz ve çok eksiklerimiz var. Bundan birkaç yıl öncesine kadar biliyorsunuz tüm işlerimizi halletmemiz için Sincan’a gitmek zorunda kalıyorduk. Biz bu derneği kurarken temel hedefimizi Etimesgut’un gelişmesi ve kalkınması olarak belirledik. Tüzüğümüze de şunu ekledik. Seçilen başkan, en fazla iki dönem bu görevin başında kalıyor. Ki burası bizim babamızın malı değil. Hizmet amacıyla kurulan bir dernek ve hedef Etimesgut’a hizmet edebilmek.  Herkes elini, taşın altında koyacak. İstihdam konusunda çalışmalar yapmak istiyoruz. Öte yandan, ATO Başkanımız Sayın Gürsel Baran ile görüştüğümüzü ifade etmiştik. ATO’nun Etimesgut’ta bir yerinin olabilmesi için kendilerinden cevap bekliyoruz. Derneğimizin merkezini de buna göre belirleyeceğiz. Eğer ATO’nun Etimesgut temsilciliği derneğimiz bünyesinde olmasıyla ilgili bir düşünce olursa, ESİAD’ın adresini ona göre belirleyeceğiz.

FLAŞ: Sayın Ünal, son olarak ESİAD Başkanı olarak bir mesajınız olacak mı?

ÜNAL: Etimesgut’un, Etimesgutlunun derneğimize sahip çıkmasını istiyoruz. Ciddi manada sahiplenmesini istiyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde Etimesgut’un sorunlarını bizim kurmuş olduğumuz dernek gibi çatı örgütlerle çözülmesi daha kolay olacaktır. Bireysel olarak sorunların çözümü daha zorlaşıyor. Her şeyden önce kurduğumuz bu dernek Etimesgut’a ve Etimesgutluya hayırlı olsun diyorum. İnşallah sanayicimiz, işadamımız, esnafımız, sanatkarımız, Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Emniyet Müdürümüz de sahiplenecek.

KÖKSAL ÜNAL KİMDİR?

1977 Bağlıca doğumluyum. 40 yıldır Etimesgut’ta yaşıyorum. Okul hayatımı burada tamamladım. İlçe merkezinde 1992 yılından bu yana ilçe merkezinde kuyumculuk yapıyorum. Değerli taşlar uzmanıyım. 2010 yılından bu yana Gayrimenkul ve inşaat sektörü üzerine ticari faaliyetlerime sürdürüyorum. Evliyim 2 çocuk babasıyım.

ESİAD YÖNETİMİNDE KİMLER VAR?

Köksal Ünal (Başkan)
Nurettin Doğanay
Muzaffer Dereli
Murat Er
Yunus Ulusoy
İlyas Orhan
Namık Onur İnce

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Etimesgut, Sanayici, ve, İşadamları, Derneği, (ESİAD), Kuruldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı