Yazı Detayı
14 Aralık 2020 - Pazartesi 08:58
 
BOŞANMA DAVALARINDA MAĞDURİYET YAŞAMAYIN
Muhammed Emin Tıktepe
memintiktepe@gmail.com
 
 

Uzun bir aradan sonra hepinize merhabalar değerli okurlar. Bu yazımda sizlere Boşanma Davasında Mağdur edilen insanların durumundan bahsetmek istiyorum.

Özellikle günümüzde boşanma davalarında ciddi artışlar olmaktadır. Bu artışlarla birlikte boşanma davalarında mağdur edilen ya da bir başka değişle kendini mağdur etmek için sınırları zorlayan insanların durumuna meslektaşım mağdur kadın vekili Av.Ece OĞUZ ile değineceğiz. Bu yazımızda gerek mail adreslerimize gelen sorularla gerekse gündelik hayattan en önemli ve boşanma davası için kilit nokta olarak gördüğümüz sorularla değinmek istiyoruz.

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVAMIN DİLEKÇESİNİ BİR AVUKATA YAZDIRMAK ZORUNDA MIYIM?

Tabi ki evet. Özellikle Çekişmeli boşanma davalarında en önemli husus dilekçe aşamalarıdır. Burada bir vekil ile temsil edilen davacı ya da davalı hak kaybının sebebiyetini en aza indirir. Özellikle biz Avukatların en çok karşılaştığı durum çekişmeli boşanma davasında ki hak kaybıdır. Bir örnek ile cevaplandırmak gerekirse X eşi Y’ye Çekişmeli boşanma davası açıyor. Davasını açarken bir vekil ile temsil edilmek istemeyen X davasını Adliye önündeki dilekçe yazan D’ye yazdırıyor. Bu dilekçe ile boşanma davasını açıyor. Evet dava açmak çok zor olmasa da devamında X şu olası durumlar ile karşılaşıyor:

  1. X’in dilekçesi gelişigüzel yazıldığı için dava dilekçesinde yeterli bilgiler olmadığından davasının reddine durumu,
  2. Eksik bilgiler ile açılan dilekçesinin mahkemece kabulü ile devam eden davasında tüm hukuki haklarını kaçırma,
  3. Boşanmak istediği eşi ile boşanamamasına ve 3 yıl yeni dava açamama engeli,
  4. Cevap- Cevaba Cevap Sürelerini kaçırma, istinaf, Yargıtay sürelerini kaçırma,

Gibi sıralayacağımız birçok nedenler ile karşı karşıya kalma durumu olacaktır.

 

BOŞANMA DAVASINDA DURUŞMALARA KATILMAK ZORUNLU MUDUR?

Eğer iki tarafında vekili varsa duruşmalara katılma zorunluluğu bulunmamaktadır, tarafların vekili müvekkillerini temsilen duruşmaya katılım sağlayacaktırlar. Ancak özellikle davacının avukatı yok ise duruşmalara katılma zorunluluğu bulunmaktadır, bir taraf sadece katılırsa davanın reddine veya, duruşmaya iki tarafta katılmadığı takdirde boşanma dosyası işlemden kaldırılma ile sonuçlanacaktır.

 

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVAMI AÇTIM ANCAK EŞİMLE ANLAŞMALI BOŞANMAYA KARAR VERDİK ŞİMDİ NE OLACAK?

Bu durumla sık sık karşılaşmaktayız. Genellikle çekişmeli boşanmalar anlaşmalı boşanmalara göre uzun sürdüğü için iki tarafta anlaşıp boşanmayı hızlandırmak istemektedir. Eğer iki tarafta anlaşmak istiyorlarsa bu durumda bir anlaşmalı boşanma protokolünü karşılıklı imzalayarak mahkemeye sunmaları ve duruşma gününde iki tarafında bulunmasıyla çekişmeli boşanma davası anlaşmalı şekilde sonuçlanabilmektedir. Eğer taraflardan biri anlaşmalı protokolü imzalamasına rağmen duruşmaya gelmemişse dava çekişmeli olarak devam edecektir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINI AVUKATSIZ AÇABİLİR MİYİM?

Çoğu kişi avukat olmadan anlaşmalı boşanılabileceğini iddia etse de bu iki tarafın hak kaybı açısından sorun yaratabilmektedir. Şöyle ki iki tarafta anlaşmalı boşanma davası açıldığında Anlaşmalı Boşanma protokolü düzenleyip ilk duruşmada karşılıklı olarak protokolü onayladıklarını beyan ettiğinde boşanabilmektedir lakin kendi düzenlemiş oldukları anlaşmalı boşanma protokolleri kişilerin hak kaybına neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı bir avukat eşliğinde ayrıntılı şekilde protokol düzenlenmesi iki tarafın menfaatine olacaktır.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA PROTOKOLÜNÜ AVUKATSIZ YAPABİLİR MİYİZ?

Bu durumu çok tavsiye etmemekteyiz. Keza böyle bir durumda kişiler hak kaybına uğrayabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Protokollerinde hak kaybına uğramamanız adına her ayrıntıya değinmeniz ve boşanma anında ve boşanma sonrasındaki haklarınızı tam olarak korumak adına avukatla bu protokolü hazırlamanız ileride yaşayacağınız hukuki problemlerinin önüne geçecektir.

 

BOŞANDIKTAN SONRA MADDİ MANEVİ TAZMİNAT İSTEYEBİLİR MİYİZ?

Çok sık karşılaştığımız sorulardan biri de maddi ve manevi tazminatlardır. Mağdur taraf mağduriyetinin giderilmesi adına boşanma davası devam ederken maddi ve manevi tazminatı isteyebileceği gibi, boşanma sonuçlandıktan sonra eğer ki mahkemeden tazminat talep etmediyse boşanma kararı verilmesinden 1 yıl sonra da ayrı bir dava açarak maddi ve manevi tazminat istenebilmektedir.

 

EŞİMDEN BOŞANMAK İSTİYORUM AMA NASIL BOŞANACAĞIMI BİLMİYORUM?

Bu soruyla çok karşılaşmaktayız. Eşiyle boşanmak isteyen fakat ne yapamayacağını bilemeyen çok kişi mevcut genellikle boşanmaktan korkan zarar görmemek isteyen veya mağdur olabileceğini düşünen kişiler var. Bu sebepten dolayı  avukatınızla süreci yürütmeniz çok önemli mevcut durumunuza göre sizi yönlendirecek ve haklarınızı en iyi şekilde koruyacak kişi avukatınızdır.

 

EVLENDİM AMA 1 YIL EVLİ KALMADAN BOŞANMAK İSTİYORUM ANLAŞMALI BOŞANABİLİR MİYİM?

Çoğu kişi evliliği 1 yılı geçmeden boşanmak istemektedir. Bu durumlarda kişiler anlaşmalı boşanma açtıklarında davaları usulden reddedilmektedir. Çünkü 1 yıldan az bir süre evli kalan eşler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadır. Bu durumlarda davanızı çekişmeli  boşanma davası olarak açıp anlaşmalı boşanma protokolü düzenleyip mahkemeye sunduğunuz da boşanmanız ilk celse de gerçekleşebilecektir. Anlaşmalı boşanmak için 1 yılı beklemenize gerek kalmadan bu prosedüre avukatınız eşliğinde uyarsanız boşanmanız anlaşmalı şekilde gerçekleşebilecektir.

 

Boşanma davalarındaki mağdur olan insanların yaşadığı durumları soru-cevap şeklinde siz değerli okurlarımızla paylaştık. Özellikle günümüzde davaların aşırı artış göstermesinden dolayı Hukuki yardıma da ihtiyaç bir o kadar artmıştır. Hukuki yardımlar her yolla alınabilse de en güvenilir ve en güzel yol bu işi bilen ve eğitimini almış profesyonel insanlardan yani Avukatlardan yardım almaktır.

Cümlelerimi şu sözler ile bitirmek  isterim: Elinize bir tebligat ulaştığı anda önünüzde iki seçenek var

  1. Bir Avukata hukuki yardım için  başvurmayın Cevap süresini kaçırıp davada haklılığınız ve ispat hakkınız, usul hükümleriniz elinizden alınsın,
  2. Bir Avukata güvenin ve gerisini ona bırakın. ☺

 

Unutmayın usul hükümleri dikkate alınmadığında ve hukuki yardım almaktan kaçınanlar için kanun çok acımasız olabilmektedir.

Siz siz olun hukuki yardım almak için işinde uzman olan Avukatlara kendinizi teslim edin ve sonucunda inanın ki pişmalıktan çok mutluluk ve adalet duygusuyla sonuçlanacak davalara adım atın.Saygılarımızla

 

Boşanma davası ile ilgili sorularınız ve tüm hukuki sorularınız için mail ve instagram adreslerimiz.

memintiktepe@gmail.com  @sehahukukdanismanlikburosu

aveceoguz@gmail.com  @av.eceoguz

 

#TMK #Boşanma Davaları # Aile Hukuku #MağdurKadınvekili #Av.Ece OĞUZ # Av. M.Emin TIKTEPE

 
Etiketler: BOŞANMA, DAVALARINDA, MAĞDURİYET, YAŞAMAYIN,
Yorumlar
Haber Yazılımı