Yazı Detayı
24 Kasım 2016 - Perşembe 23:21
 
EKONOMİYE DAİR ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
H. Mert Özgentürk
 
 

Ak parti hükümeti ekonomik açıdan darboğaza girmeye başlamıştır. 15 Temmuz darbe girişimi, artan pkk eylemleri, Yanı başımızdaki Suriye yangını sıcak paranın ülkeden çekilmesine yol açmıştır. Bunların yanı sıra atılan yanlış ekonomik adımlar ve atılması gereken adımların gecikmesi de bu süreci tetiklemektedir.  Şimdi madde madde atılması gereken adımları belirteyim:

1-      Kabine revizyonu: Faruk çelik, Naci Ağbal, Bülent Tüfenkçi,  Numan Kurtulmuş, Bekir Bozdağ, Veysi Kaynak, Berat Albayrak, Fikri Işık görevden alınmalı yerlerine başarılı olacak isimler getirilmelidir. Yukarıdaki bakanlar ya bu sorumluluklarının farkına varamamaktadırlar ya da yıllardır Bakan olmaları sebebi ile heyecanlarını kaybetmişlerdir. Bunların acilen revize edilmeleri gerekmektedir. Özellikle ilk iki ismin Bürokratları da tümden değişmelidir.

2-      Artık büyük yatırımlar durmalıdır. 3.Köprü 3.havalimanı, Şehir hastaneleri, Tüneller vb. yatırımlar Konfor artışı yapmakta fakat sermayeyi bazı firmaların eline mahkum etmektedir. Piyasayı Tekelleştirmektedir. Her yerde tabelalarda aynı firmaları görmek ve bu firmaların yağlı ballı kredi hikayelerini dinlemek devlete ve hükümete olan güveni sarsmaktadır.

3-      Bakan ve Bürokratlar yaşayan ekonomiden gelmelidir. Babası, Kayınpederi, dayısı vb. himayesinde geldiği her noktaya gelenler uzaklaştırılmalıdır. Başta Müsteşarlar olmak üzere harcamalara katı sınırlamalar getirilmelidir. Hayatında maaşı hariç hesap yapmayı bilmeyenler üst kadrolarda tutulmamalıdır.

4-      Acilen Türkiye’ye nakit para girişi yapılmalıdır. Bunun için Gurbetçi dövizine yönelik ciddi teşvikler verilmelidir. Örneğin Gayrimenkul satışlarında 6 aylığına tapu harçları %4’lü seviyelerden %1 e indirilmelidir. Gurbetçiden ise %0 tapu harcı alınmalıdır. Belediye vergilerinden de en az 3 yıl muaf tutulmalıdırlar. Aldıkları Gayrimenkulü en az 2 yıl ellerinde tutup sattıklarında Gelir vergisi muafiyeti verilmelidir.  

5-      Tarım, Hayvancılık sanayi vb. her türlü yatırımın tüm teşvik belgeleri ve izinleri tek bakanlıkça yapılmalıdır. Diğerleri noter makamından ileri gitmemelidir.

6-      Ali Babacan Tekrar göreve gelmeli, Nihat Zeybekçinin görev alanı ve yetkileri genişletilmelidir.

7-      Her Büyükelçiye bulundukları ülke ile ilgili İhracat hedefi verilmelidir. Hedefi tutturamayan başarısız olarak değerlendirilmelidir.

8-      Kamu Bankalarının amacı ismi devamlı kamuoyunda anılan 3-5 firmaya kredi vermek olmamalıdır. Daha tabana yönelik kredi çalışması yapılmalıdır.

9-      İnşaat sektörü bir ülkenin kalkınma modeli olacağı gibi çöküşünü de tetikler. Tüm firmalara limitlerine uygun kota koyulmalı ellerindeki işleri bitmeden yeni işlerden yasaklı ilan edilmelidirler. Şuan firmalar sınırsız sayıda iş alabilmektedirler. Bu piyasanın çöküşüne yol açar. İşlerin farklı firmalar tarafından alınması piyasayı rahatlatacaktır.

10-   Kamu spotu denen zırvalıklarla, ülkenin milyarlarca lirası 3-5 kişinin cebine gitmektedir. Bunun gibi Ankara da israf işlerinin ve israf mekanlarının önüne geçilmelidir.

11-   İstanbul’a sınırlamalar getirilmelidir. 20 milyon insan İstanbul’u kitlemektedir. İstanbul finanssın mı? Sağlığın mı? Sanayinin mi? Tekstilin mi? Turizmin mi? Merkezi olacaktır. Tüm dünyaya İstanbul hariç değer sunamamak başarısızlıktır. Sanayii, Fabrikalar, Tekstil atölye  ve fabrikaları örneğin Kırşehire, Yozgat’a taşınsınlar devlet ciddi teşvikler versin.

12-   Yenilenebilir enerji ve yerli enerji kaynakları acilen devreye alınmalıdır.

Hastalık belli çözümü açık. Ya yukarıdaki maddeler dikkate alınır ya da Dolar 4 TL olur. Takdir sizin.

İyilikle Kalın

 
Etiketler: EKONOMİYE, DAİR, ÇÖZÜM, ÖNERİLERİ
Yorumlar
Haber Yazılımı