Yazı Detayı
13 Mart 2020 - Cuma 00:32
 
Dünyanın Yeni Korkulan Rüyası: CORONA VİRÜS
Hakan Akçam
 
 
Şimdi de Veba gibi Çin`den yayılan başka bir virüs dünyada tüm ülkelerin korkulu rüyası olmaya başladı.
 
 tarihin baktığımızda en büyük veba salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa`da meydana gelmişti. O dönemde veba Çin ve Orta Asya`dan başlayıp tüm dünyaya yayılmıştı. Veba virüsünün Avrupa`ya ulaşması ise Asya`lı tüccarların Çin`den satın aldıkları kürkleri Avrupa`ya satması yolu ile olmuştu. Önce İtalya ardından Paris sonra Londra derken tüm Avrupa ve Dünya`da vakalar görülüp toplamda birkaç yıl içerisinde 10 milyondan fazla kişinin ölümüne sebep olmuştu.
 
O günün vebasını bugünün Corona virüsüne benzetiyor uzmanlar… Yine Çin`de, Wuhan kentinden yayılmaya başlayan bir virüs bu Corona virüs…
 
Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.
 
Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.
 
Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. İnek ve domuzlarda ise ishal, tavuklarda üst solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bilinen türleri arasında MERS-CoV, SARS-CoV ve 2019-nCoV sayılabilir.
 
Hastalığın belirtilerine gelirsek; Öncelikle ateş, iştahsızlık ve kilo kaybı, halsizlik ve durgunluk, karın bölgesinin şişmesi, görme sorunlarının yaşanması, solunum problemleri, denge sorunları, genel psikolojik durumlarda kötüleşme görülebiliyormuş.
 
Hastalığın tanısı ise kan testleri, dışkı ve ağız içi mukoza testleri ve dokuyla karında biriken sıvı testleri ile konulabiliyor.
 
Hastalığın en çok merak edilen kısmı ise tedavisinin olup olmadığı… Bunun cevabı da bu virüsün yola açtığı hastalığın kesin tedavisinin olmadığıdır. Ama bağışıklık sistemini güçlendiriciler, vitamin kürleri ve antibiyotik desteği ile tedavi edilebiliyor. Doktorlar ayrıca oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyorlar. Hastalananların bol sıvı tüketmesi ve dinlenmesinin iyi geleceğini söylüyorlar.
 
Görebileceğiniz gibi ciddi biçimde dağılan bir virüs Corona virüsü… Asya`dan Avrupa`ya, Avrupa`dan Avustralya`ya her yerde vakalar bununla ilgili vakalar görülüyor. Dünyanın bir çok ülkesi şimdiden Çin`e uçuşlarını iptal etti. Türk Hava Yolları`da Çin`e azaltacağını duyurdu. Bence azaltmak yetmez, tamamen durdurmak gerekiyor.
 
Globalleşen dünyada ve Çin`in ticaret devi olduğu bu dönemde bütün ülkelerin kullandığı her materyal Çin çıkışlı… Bu da hastalığın yayılmasını hızlandırıp, kontrol altına alınmasını daha zor hale getiriyor.
 
Bir an evvel bu virüsün tedavisi bulunmazsa Çin kapalı devre bir ülke konumunda kalırsa dünya ticareti de büyük bir kriz yaşayacak gibi duruyor. O nedenle tüm dünyanın gözleri Çin’in üzerinde..
 
Umarım başta Çin ve diğer ülkeler olmak üzere kontrollü bir çalışma ile bu virüsün aşı ve tedavisi mümkün olabilsin ve dünya bu beladan kurtulmuş olsun.
 
Sağlıklı bir dünya insanlığın geleceği olsun inşallah..
 
Etiketler: Dünyanın, Yeni, Korkulan, Rüyası:, CORONA, VİRÜS,
Yorumlar
Haber Yazılımı