Yazı Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 10:04
 
EMLAK DANIŞMANI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
Hakan Akçam
 
 
Emlak ticareti, herkesin yapabileceği fakat herkesin başarılı olamayacağı bir konu olup, bir hayli insanın içerisinde bulunmayı istediği bir meslek grubu haline gelmiştir.Emlak danışmanı, emek ve sermaye  ve sosyal aktivitelerinden de seni bir nebze uzaklaştıracak kadar yoğun bir çalışma gerektirir. İlk kez gayrimenkul ticareti yapacak olan kişiler için bu yazımda, bilmeleri gereken birkaç noktayı açıklayacağım.
 
Gayrimenkul sektörü gün geçtikçe daha da gelişen ve ilerleyen bir sektör haline geldi. Bir çok gayrimenkul danışmanı da, birbirleriyle rekabet halinde piyasada işlerini yürütmeye çalışmaktalar. Peki bu sektörde var olabilmek ve varlığını sürdürebilmek için, neler yapmak gerekir, neleri bilmemiz gerekir bunları detaylarıyla sizler için yazdım.
 
Emlak ticareti, beraberinde bazı riskleri göze almanızı gerektirecektir. Kiracılardan kira gelirlerini toplamak mümkünken, emlak ticareti yapacak kişiler için bu iş biraz daha zor gelebilir. Bu sektörde işinize yarayacak birkaç öneriyi sizler için paylaşıyorum. Öncelikle gelecek yılın maliyetini önceden ortalama olarak hesaplamanız gerekmekte. Mesela vergiler, sigorta ve bakım gereklilikleri gibi konularda önceden bir hesap yapmanız geleceğinizi görme açısından önem arz etmektedir. Gayrimenkul danışmanı olarak, ilk zamanlar acemilikten dolayı birçok hata yapacaksınız. Bu gayet normal bir durumdur. Yılmayın ve her seferinde hatalarınızdan ders alın. Bir plan yapın ve giderlerinizi her zaman izleyin. Ayrıca kişi sayıları ve onlarla ilgili olan ilişkileriniz ticaretteki başarınızda büyük bir öneme sahip. Ticarette başarılı olan kişiler ile yakın ilişkiler kurun. Dikkatli bir piyasa analizi çok önemlidir. İyi bir emlak danışmanı olarak, emlak piyasasındaki gelişmelerden sürekli haberdar olmanız gerekiyor. Farklı gayrimenkul tiplerinin fiyat aralıklarını öğrenin. Biran önce her şeyi öğrenmeye çalışmayın, eğer dikkatiniz dağılırsa, sonunda hiçbir şey yapamaz duruma gelirsiniz. Tek bir konu üzerinde yoğunlaşın ve o konuda uzmanlaşın.
 
Emlak Danışmanı olarak, maddi ve manevi olarak her şeyin en kötüsüne daima hazırlıklı olun. Değişen piyasa koşulları, artan kredi faizleri ve ekonomik olarak duraklama dönemleri gibi ülke şartlarının getirdiği birtakım zorluklar sizi yıpratmamalı. 
 
Eğer bu sektörde kalıcı olmak istiyorsanız, güçlü olmak zorundasınız.
 
Etiketler: EMLAK, DANIŞMANI, HAKKINDA, BİLMENİZ, GEREKEN, HER, ŞEY,
Yorumlar
Haber Yazılımı