Yazı Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 00:08
 
İSTİKRARLI BİR EKONOMİ İÇİN...
Hakan Akçam
 
 
    İstikrarlı bir ekonomi için Pandemi öncesi gereken önlemler sonra da gerekecek.. 
 
    Covid-19 Salgın sonrası dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, tezine bence yanlış, Tüm dünyadaki gelişmeler birçok şeyin eskisi gibi olacağını da gösteriyor.
    Bütün ülkelerde hayat yavaş yavaş normale dönerken -iyi- ekonomiler de biraz küçülmeyle de olsa salgını atlatma becerisi gösteriyorlar. 
    Hatta bazı ülkelerin küçülme oranları yakın geçmişte yaşanan büyük ekonomik krizlerin bile altında kalabilir. Yine de hasarın hacmini sonbahara doğru anlayabiliriz. 
 
    Salgın döneminde devletlerin doğrudan yardım ve kaynak aktarma politikalarını sonuçlarını ölçebilmek için büyüme rakamları ve buna bağlı olarak üretim ve işsizlik stoklarını görmemiz gerekecek. 
Bizim için, bunlara ilaveten kur, enflasyon, vergi gibi bir türlü hayatımızdan çıkamayan kalemlere de bakmak gerecek.
 
    Salgından sonra her şeyin iyi olmasını isteyen, bekleyen, hayal eden veya umanlar için bilinmesi gereken ilk şey, dünya sisteminin aynı kurallarla işlediğidir. 
    Yani, salgın öncesi dünyada teknoloji geliştiren, iyi eğitim veren, daha çok patent tescilleyen, şeffaf kamu maliyesi uygulayan, gelişen sektörlere zamanında yatırım yapan, ayağını yorganına göre uzatan, dolayısıyla en çok ve en kaliteli üretimi yapanlar zengin ve güvenliydi.  
 
    Büyük ülke olmak için, Büyük ekonomi olmak için, güvenilir liman olmak için ve salgın sonrası dünyadan pay alabilmek için salgından önce ne gerekiyorsa sonra da yine onlar gerekecek. Kimse, artık kapılar ardına kadar açıldı, bilet alan herkese piyango vuracak hayaline kapılmasın. 
 
    Bundan sonra teknoloji geliştirmeye, eğitime, sermayeye ve kaliteli üretime gerek yok zannedilmesin. 
Ne yazık ki hala hepsine gerek var! Üstelik, 
      Türkiye gibi ekonomisi salgına ters ayakta yakalanan, zaten krizde olan ülkeler için daha çok gerek var...
      Daha Güzel Bir Gelecek Ümidiyle..
 
Etiketler: İSTİKRARLI, BİR, EKONOMİ, İÇİN...,
Yorumlar
Haber Yazılımı