Yazı Detayı
04 Mart 2014 - Salı 01:52
 
KIRIM'DAN GELEN SESE KULAK VERİN
İbrahim Keskin
ibrahimkeskin41@hotmail.com
 
 

    Kırım Tatar asıllı biri olarak, 27 Aralık tarihinde Kırım’da başlayan Rus işgalini ibretle ve tedirginlikle izliyorum. 300 binden fazla soydaşımız, Kırım’da bu tedirginliği fazlasıyla yaşıyor. Bugüne kadar Mısır’da, Çeçenistan’da, Suriye’de, Afganistan, Azerbaycan ve burada sayamayacağım ülkelerde Türklere, Türk asıllı soydaşlarımıza yapılan zulüm ve eziyetler karşısında sesini gür bir şekilde çıkaran ülkemizin de Kırım’da yaşananlara sessiz kalmamasını bekliyorum.

   Kırım’dan gelen seslere lütfen kulak verelim diyorum.

   Geçtiğimiz hafta sonu, Kızılay-Güvenpark’ta Türkiye’nin dört bir yanından gelen Kırım Türkleri ile “Türkiye Kırım’a Ses Ver” mitingine katıldım.

   “Rusya Kırım’dan Defol”, “Dün Stalin, Bugün Putin”, “Kırım Tatar Halkı Teslim Olmayacak”, “Millet! Vatan! Kırım!” sloganlarının atıldığı mitingde Kırım’da süregelen Rus İşgali protesto edildi. Türkiye’nin ve dünyanın bu işgale duyarsız kalmaması istendi.

 

   Şimdi sizlerle, Kırım’da yaşayan bir öğretmenimizin; burada üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapan öğretmen arkadaşımın duygularını sizlerle paylaşmak istiyorum. Ümit ediyorum ki, Kırım hakkında bilgisi olmayan, orada yaşananların farkına varmayanların bir nebze de olsa dikkatini çekebilirim diye düşünüyorum.

   Kırım’dan gönderilen ve şu an orada yaşananları birebir özetleyen bu yazıyı sizlerle olduğu gibi değiştirmeden paylaşıyorum. Yazıyı gönderen öğretmenimiz Leyla Seydametova’ya buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

 

             İNKLAP – BU NE ACABA...

 

"İnklap – bu kardeşler savaşı, kan ve dağınlık... ama inklap bu değişme.

1917 yılda Lenin kendi yapan inklabi hakkında böyle yazmıştı ‘Hükkümet ayak dibinde kaldı, bize onu yalnız erden almaya kalmıştı’. Bu inklabın da sonu geldi... çok güçlü bir devlet bir anda yok oldu ve onların yerine 15 tane ayrı mustakil devletler geldi...artık yollar ayrı diye sandılar.. her kez kendi hanlıklarını kurmaya başladı...

Bu kısa zamanda Ukrayna iki inklabı yaşadı. 2004 yılında Ukrayna milleti ‘Portakal inklabından’ sonra kendi liderlerle çok bir gurur duydular, ama halk kandırıldı ve hiç bir değişmeler ülkede değişmedi...

Bizim kırım tatar milletimizde ‘Portakal inklabı’ olaylarında eski prezident V. Yuşekoya çok destek verdiler, ama halkımız kendi hayallara yakınlaşmadı. Kırım devletini dikeyemedi ve kendi hayallara erişmediler. Bir adım bile kırım iyiliği için hükkümet tarafından yapılmadı ne yazık. Kırım hükkümetinde kırım tatar uzmanları gid gide azlaşa edi ve V. Yanukoviç geldikten sonra devam edildi ve sıfırlandı. Ukrayna devleti 2004 yılında çok güzel bir fikir ile dikilmeye başladı, ama iç savaşları ve siyasi liderlerin hırsları halk hayalini yer dibine gömdü. Ve bu iç savaşı üstünde yeni seçimlerde mafyayı hükkümete gidirdi. Ne gördük biz bu yeni hükkümetten bir taraftan rüşvet ve iş aşadamları dikmiş işlerini mafya eline geçmeye başladı. Küçük bir toplumu müthis zenginleşti, ama milletin büyük kısmı gid gide fakirleşiyor.

Ukrayna milleti bu özel bir halk. Çok şeye sabırla katlanıyor, ama onun gururuna basınca o birlik olup ayağa kalkıyor. Bunu da ‘Maydan’ bütün dünya gösterdi. 3 ay birlik olup kışın kıyamedinde bütün zorluklara dayanıp biz bu hırsız hükkümetini yok ettik. Kiyev de ki Maydanda yalnız ukraynılar değildi, bütün ukraynada yaşayan haklar ayağa kalktı: tatarlar, ruslar, yağudiler, ermeniler..100 insana yakın vatandaşımız elak oldu. Şehitlere için bütün Ukrayna dua ett. Millet inandı biz beraberlikte bir şeyler yapabiliriz ve yeni Ukraynayi geriden dikleyebiliriz. Ukrayna halkı Maydan lidelere sadece bir iddia verdi – yeni hükkümet profesyonel ve hirsız olmasın. Siyasi meydanında yeni ve eski politikler... yeni ve eski suratlar. Tabi ki bir işler yapılmaya başladı... ben de hükümette ki bazı eski-yeni suratları beğenmiyorum... ama şimdilik başka çaremiz yok. Bugünkü başbakanımız A. Yazenyuk bu yeni dikilmeş hükkümeti intihar pilotu olarak adını verdi ve çok haklı... Büjede para yok... eski cumhurbaşkan V. Yanukoviç şimdilik bildiğimize göre 12 milyar dolar ğlkeden yani ukrayın milletinden çaldı.. bu bildihimiz faktlar, ama ne kadar miktarda gerçekten çalınmış sadece kendisi ve bankacılar bilir. Bu zor durumda geldiği hükümet 40 yaşındaki genç başbakanla çalışmaya başladı. Bütün dünya onlara kol tutmaya başladı ve destek vermeye söz verdi.

Ukraynadaki ‘Maydan’ dünyaya, özellikle Rusyaya mustakillik nasıl dikleniyor gösterdi ve tabi ki bu orenek bomba gibi komşu ülkede de olabilirdi. İnsanlarin dünya görüşleri değişti ve bunu durdurmak için V. Putin askerleri Kırıma soktu ve şimdilik bizim ülkemiz, özellikle Kırım çok zor hem siyasi hem de economik durumda kaldı.

Birinci satırlarda kırım tatar halkı hep demokrasi pozisyonda durduğunda bahsettim, ama bu demokrasi güçleri ne yazıkki hiç bir adım tatarların hayatların daha iyi resmileştirip ve onlara kendi millet aftonomisi vermedi. Kısacası kırım tatarları herkez ciddi kabul etmedi ve hükkümet diklenmesinden uzak tuttular ve şimdilik bu büyük hata onların öğüne çıktı. Herdayım kim gelmessede hükkümet başına tatarları sadece kullanıyordu ve hükkümet işine sokmadı. Bu davranışlar, ve Kırım içinde sadece ruslara ve ukraynılara desteklendikleri için Kırım hükkümetinde 5 kolona yaratıldı. Benin ne demek istediğim – ukrayna hükkmeti tatarlara güvenmediği için ve onları yönetime sokmadığı için bu duruma geldiler. Çünkü ukrayna halkı meydanda kendi mustakkiliğini ve hükkümetini desteklendiği zaman burada ki Kırım liderleri devamlı Rusya Federasyonuna gidip Kırımda bu vaziyeti yapmaya için danışmak için gidip geldiler.

Ama bu 5 kolona yalnız başka milletlerin içinde olsaydı... ne yazıkki bizim içimizde onlar var. Ve bu çok zor günlerde birlik olmaya geriktiği zamanlar onlar da Kremilin (Rusya Federasyonun) buyuklarını yapıyor ve devamlı Moskovaya danışmaya gidiyor. Buda bizim birliğimize çok tesir ediyor na yazık.

Burda rusların menfaatini kurumak için rus askerleri girdi. Bizim menfatımızı kim korçaşar acaba... Kırım tatar çok zor durumda, bazı eksperler (Portnikov) kırım tatarlar yeni bir diskriminasyona ve genazıte uğracağına söylüyor ve bütün milletleri kırım tatarlara destek olmaya çağrıyor.  Şu an biz sadece deneklerimizin ve Türkiye Cumhuretin desteğini görüyoruz .. dünya bizim durumuzu ciddi göze almıyor. Herkez bu günlerde bize destek çıkanlara çok teşekkür ederim... Ben Türkiyede ki olayları da takip ediyorum o sebepten benim minaptarlığım boş yerde doğmadı.

Şimdi burda kırım tatarlar çok zor durumdalar... her yerden provakosyon yapabilirler ve sonu ne olacak şimdilik belli değil.

Şimdi kendi duygularımla bahs etmeye istiyorum. Ben üniverse de öğretmen görevlisiyim ve benim en birinci görevim talebelere bilgi vermek. 27 Şubat günü ben saat 7 işime evden çıktım, dolmuşa bindim ve orda Kırımda bir şeyler başladı diye duymaya başladım. Dolmuş bir başka yola döndü ve bir cadde dolu polis gördüm. İşe gelince ilk gelen haber Kırımda hükkümet binalar silahlı adamlar almış. Öğrenciler, hocalar hepsi paniğe kapıldı. Nasıl dersleri geçirdim yalnız ben ve Allahım bilir. Eve dönünce bu askerleri ve tankları kendi gözlerim ile gördüm. Panik daha fazlaştı. Hepimiz TV ve internete kapıştık. Haberleri takip etmeye başladık... Korkunç haberler geliyordu her yerden. Tahmin ederim ne ise dünyada bu agresiyanın ciddi ve tehlikeli olduğunu anladı ve bir çözümünü bulabileceklerini bekliyoruz .

Kırım halkı neticesini sabırla bekliyor."

 
Etiketler: KIRIMDAN, GELEN, SESE, KULAK, VERİN
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
17 Mart 2021
ÇANAKKALE ve ANDIMIZ ..
03 Mart 2021
SEMİNER VE...
16 Şubat 2021
TERMAL MACERASI !
28 Ocak 2021
ESNAF KREDİLERİ
29 Aralık 2020
DEVRİMCİ YÜREK !..
25 Kasım 2020
HOBİ BAHÇELERİ
16 Ekim 2020
PANDEMİDE YARIN NELER OLACAK?
01 Eylül 2020
CHP MUHALEFETTE YETERSİZ KALIYOR-2
26 Ağustos 2020
CHP MUHALEFETTE YETERSİZ KALIYOR
28 Temmuz 2020
ÜLKEMİZ GÜNDEMİ YİNE DOPDOLU..
11 Haziran 2020
BELEDİYELER SINIFI GEÇTİ
03 Nisan 2020
KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ!..
06 Mart 2020
Etimesgut AK Parti'den Çok Şeyler Bekliyor
13 Şubat 2020
NÜFUSUMUZ ARTIYOR!
31 Aralık 2019
2020'DE ANKARA'YI NELER BEKLİYOR?
12 Kasım 2019
AK PARTİ'DE BARIŞ RÜZGARLARI
28 Ekim 2019
TEŞEKKÜRLER MURAT ERCAN'A
12 Eylül 2019
SİNCAN EMİN ELLERDE
10 Ağustos 2019
ETİMESGUT ÇIKIŞ YOLU ARIYOR ..
16 Temmuz 2019
"O GECE" VE SONRASI!
20 Haziran 2019
İSTANBUL'A KİLİTLENDİK !
31 Mayıs 2019
ETİMESGUT'TA CHP'YE BAYRAM YOK!
11 Mayıs 2019
CUMHURBAŞKANI'NDAN TEŞKİLATLARA UYARI!
25 Nisan 2019
SEÇİMLERİN ARDINDAN YEREL SİYASET
30 Mart 2019
ETİMESGUT'TA YERLİ-İTHAL YARIŞI
08 Mart 2019
SON 3 HAFTAYA GİRİLİRKEN
01 Şubat 2019
MİLLET İTTİFAKI HALA ADAYINI BULAMADI!
17 Ocak 2019
MANSUR YAVAŞ ÖNDE GİDİYOR
05 Ocak 2019
SİNCAN TAMAM! ETİMESGUT ????
29 Aralık 2018
Ankara'yı Zor Bir Yarış Bekliyor
13 Aralık 2018
SİNCAN ve ETİMESGUT'TA İTTİFAK ÇALIŞMALARI!
20 Kasım 2018
STK'LARIN SESİNE KULAK VERİN !
18 Kasım 2018
KAZANACAK ADAY ARANIYOR!
09 Kasım 2018
ENVER DEMİREL'İN EKİBİNE TEKLİF YAĞIYOR
29 Ekim 2018
HERKES YOLUNA GİDECEK Mİ?
20 Ekim 2018
FIRTINA ÖNCESİ SESSİZLİK..
05 Ekim 2018
İTTİFAK BEKLEYİŞİ !..
14 Eylül 2018
SİNCAN'DA DEĞİŞEN SİYASET!
20 Ağustos 2018
STK'LAR ARANIYOR !..
15 Temmuz 2018
DERS ÇIKARMAK !.
17 Mayıs 2018
YEREL ADAYLAR BEKLİYORUZ
02 Mayıs 2018
YEREL ADAYLARI DESTEKLİYORUZ!
16 Nisan 2018
ETİMESGUT'U NELER BEKLİYOR?
03 Nisan 2018
SİNCAN BELEDİYESİ GÖNÜLLERE DOKUNUYOR
13 Mart 2018
NBŞ ve ŞEKER FABRİKALARIMIZ
10 Şubat 2018
KURULTAY SONRASI CHP ve ETİMESGUT
25 Ocak 2018
AMAKSYZ’dan ETİMESGUT’a
01 Ocak 2018
ETİMESGUT'UN SAHİBİ YOK MU?
13 Aralık 2017
KUDÜS, ANKARA, ETİMESGUT..
24 Kasım 2017
AK PARTİ ve CHP'DE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
18 Kasım 2017
2019'UN ALT YAPISI..
27 Ekim 2017
DEĞİŞİM BAŞLADI MI?
28 Eylül 2017
KONUMUZ YİNE ETİMESGUT AK PARTİ
28 Ağustos 2017
MESAJLA (!) İLÇE BAŞKANI ARANIYOR..
05 Ağustos 2017
MHP ve AK PARTİ İLÇE KONGRELERİ
09 Temmuz 2017
AK PARTİ İLÇE KONGRELERİ
18 Haziran 2017
HACİVAT-KARAGÖZ OYUNU
07 Haziran 2017
BAĞLANTI YOLLARI TAMAM! ANCAK..
26 Mayıs 2017
TEŞKİLATLAR YENİLENECEK Mİ?
01 Nisan 2017
NEDEN EVET veya NEDEN HAYIR?
09 Mart 2017
CENAZE KALKACAK MI?
27 Şubat 2017
ETİMESGUT'TA EVET-HAYIR DENGESİ!
15 Şubat 2017
ANKARA ve ULAŞIM
01 Ocak 2017
YENİ UMUTLAR !
14 Kasım 2016
ETİMESGUT SAHİPSİZ Mİ?
15 Ekim 2016
ETİMESGUT'TA CHP ve MECLİS ÜYELERİ
13 Eylül 2016
MAĞDUR EDEBİYATI..
09 Eylül 2016
FIRSATTAN İSTİFADE
11 Ağustos 2016
MİLLİ RUH SAHNEDE !
29 Temmuz 2016
DEMOKRASİ DERSİ !
01 Temmuz 2016
YERELDE TIKANIKLIK ..
04 Mayıs 2016
ETİMESGUT HAK EDİYOR!
19 Nisan 2016
SEÇİM SONRASI İSTİFALAR!
05 Nisan 2016
TAŞERON İŞÇİLER !..
15 Mart 2016
ANKARA ARTIK HUZUR İSTİYOR
03 Mart 2016
2 İHRAÇ, 2 BAĞIMSIZ ÜYE..
11 Ocak 2016
ETİMESGUT'A İLÇE BAŞKANI ARANIYOR!
24 Aralık 2015
TRAFİK ÇİLESİ!
23 Kasım 2015
ETİMESGUT CHP'DE KONGREYE DOĞRU
30 Ekim 2015
GELECEĞİMİZ İÇİN HAYDİ SANDIĞA !..
19 Ekim 2015
TERÖRÜN DE BAŞKENTİ ANKARA
21 Eylül 2015
MİLLETİN VEKİLİ Mİ? LİDERİN VEKİLİ Mİ?
09 Eylül 2015
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ!
30 Ağustos 2015
ZAFER BAYRAMI ve TERÖR BELASI !
20 Ağustos 2015
ARTIK YETER! BİRİLERİ DUR DESİN..
16 Temmuz 2015
YEREL SİYASET HÜKÜMETİ BEKLİYOR!
29 Haziran 2015
BELİRSİZLİK !..
11 Haziran 2015
YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR
02 Haziran 2015
MİTİNGLERİN ANLAMI !
27 Mayıs 2015
40'IN ALTI MI, ÜSTÜ MÜ?
16 Mayıs 2015
SEÇİM HAVASI YOK !..
01 Mayıs 2015
ACEMİLİK Mİ, YOKSA ?
10 Nisan 2015
PARTİLERİN ANKARA ADAYLARI ..
18 Mart 2015
ÇANAKKALE DESTANI!
02 Mart 2015
TEMAYÜL'ÜN SADECE ADI VAR ?
25 Şubat 2015
MEVCUTLARI TANIYOR MUYUZ?
11 Şubat 2015
ADAYIMI İSTİYORUM !..
14 Ocak 2015
ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ
05 Ocak 2015
YENİ YIL MI? YİNE BİR YIL MI?
08 Aralık 2014
ETİMESGUT AK PARTİ'DE 'DAMAT HÜSEYİN' DÖNEMİ
03 Aralık 2014
ETİMESGUT AK PARTİ'DE KAVGA!
15 Kasım 2014
ETİMESGUT SENARYOSU (2)
27 Ekim 2014
ETİMESGUT SENARYOSU (1)
01 Ekim 2014
İLÇE KONGRELERİNE DOĞRU!
19 Eylül 2014
AYAŞ'IN GELECEĞİ !..
14 Eylül 2014
YULA-ÖZDEMİR İKİLİSİ!
04 Eylül 2014
SHOPPİNG FEST!
26 Temmuz 2014
LİMAN MI YOKSA SOYLU MU?
08 Temmuz 2014
İSTASYON'UN KADERİ..
19 Haziran 2014
CHP ETİMESGUT'TA ÇIKIŞ ARIYOR
02 Haziran 2014
ŞİMDİ SIRADA CHP VAR !..
26 Mayıs 2014
ENVER DEMİREL'İN USTALIK DÖNEMİ !..
06 Mayıs 2014
ETİMESGUTLULARIN BEKLENTİSİ
08 Nisan 2014
30 MART İSTİKLAL BAYRAMI
07 Nisan 2014
ETİMESGUT SONUÇLARINI ANALİZ (3)
03 Nisan 2014
ETİMESGUT SONUÇLARINI ANALİZ (2)
02 Nisan 2014
ETİMESGUT SONUÇLARINI ANALİZ (1)
27 Mart 2014
ORTALIK GERGİN !
21 Mart 2014
ETİMESGUT'TA SON DURUM !
16 Mart 2014
ERYAMAN'IN ÖNEMİ
13 Mart 2014
NASIL BİR BAŞKAN?
08 Mart 2014
KIRAN KIRANA YARIŞ !..
05 Mart 2014
KAVUNUMU İSTİYORUM !
27 Şubat 2014
ZORUNLU AÇIKLAMA !
20 Şubat 2014
ASLINDA UMUT VARDI!
12 Şubat 2014
ETİMESGUT'TA LİSTE SIKINTISI
01 Şubat 2014
RIZA GEZER'İN AÇIKLAMALARI
24 Ocak 2014
AK PARTİ ADAYLARI TAMAM!
15 Ocak 2014
ASIL KAVGA MECLİS ÜYELİKLERİNDE
06 Ocak 2014
DEDİKODU MU, SİYASİ KULİS Mİ?
31 Aralık 2013
TAHMİNLERİNİZ DEĞİŞEBİLİR!
24 Aralık 2013
İDEOLOJİLER BİRBİRİNE Mİ KARIŞTI?
13 Aralık 2013
SİNCAN'DA HEYECAN DORUKTA!
04 Aralık 2013
ETİMESGUT'TA GEÇMİŞİN HATALARI
08 Kasım 2013
ETİMESGUT'TA RENKLİ YARIŞ
29 Ekim 2013
MUSTAFA TUNA ve DİĞERLERİ
24 Ekim 2013
SANDIKTAN PARASI OLAN MI ÇIKACAK?
14 Ekim 2013
3 KASIM VE CHP
09 Ekim 2013
ETİMESGUT BELEDİYESİ'Nİ KUTLUYORUM
30 Eylül 2013
GEÇMİŞİN BİZE HATIRLATTIĞI
19 Eylül 2013
ETİMESGUT'TA AK PARTİ'NİN SANCISI!
06 Eylül 2013
CENAZEYİ KİM KALDIRACAK?
21 Ağustos 2013
CHP, Seçim Kazanmak İstemiyor!
09 Ağustos 2013
AK Parti Yerel Aday Tercih Etmeli
22 Temmuz 2013
ULAŞIM SIKINTISI
07 Temmuz 2013
ETİMESGUT'TA GEZER ve ÖZER FARKI
09 Mayıs 2013
Etimesgut'ta Belediye Meclis Üyelikleri
09 Mayıs 2013
Ankara'nın Yerel Gündemi
Haber Yazılımı