Yazı Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 23:02
 
KONUT FAİZLERİ DÜŞTÜ FİYATLAR ARTTI !..
Hakan Akçam
 
 
Konut kredilerinde sunulan rekor faiz indirimi sonucu emlak piyasasında yoğun bir hareketlilik başlarken konut fiyatlarında geçtiğimiz döneme göre yüzde 20 civarında artış görüldü.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile kamu bankalarında tarihin en düşük konut kredi faizi vatandaşlara sunulmaya başlandı. Rekor seviyede gerçekleşen bu faiz indirimi sonrası konut satışlarına büyük bir ilgi gösterildi. Vatandaşlar kredi işlemleri için bankaların yolunu tutarken Korona virüs sürecinde büyük yara alan emlak piyasası da tekrar hareketlendi. 
Piyasanın hareketlenmesi ve vatandaşların yatırım amaçlı konutlara yönelmesi ise emlak piyasasında da fiyat artışlarına neden oldu.
 emlak piyasasının bu sürece hazırlıksız yakalandığı ve artan talep sonucu bazı fırsatçı mülk sahiplerinin konut fiyatlarını geçtiğimiz aylara göre yüzde 20 oranında artmıştır.
 
'FIRSATÇILAR, FİYATLARIN YÜZDE 20 CİVARINDA ARTMASINA SEBEP OLDU'
 
Emlak sektörünün temsilcileri olan bizler piyasada ortaya çıkan fırsatçılara ise sitemimiz kaçınılmazdır.
Geçtiğimiz aya göre konut fiyatlarının yüzde 20
artmıştır. Virüsle birlikte bütün esnafın işleri durdu. İnsanlar yaklaşık 3  ay evde kaldılar. Emlak sektöründe bu zamanda bir durağanlık yaşadı ve sıkıntı oldu. 
Devletimiz, bu durağanlığı canlandırmak için kamu bankalarındaki faiz oranıyla yaklaşık 8 yıldan beri yaşamadığımız bir adım attı.
Bir yıl önce faiz oranları yüksekti ve birçok vatandaş arsası elinde olmasına rağmen inşaat üretmiyordu çünkü satmaktan çekiniyorlardı. Faiz oranları yüksekti. Şimdi faizlerin böyle olması inşaat sektörünü hazırlıksız yakaladı. Mevcut olan gayrimenkullerin sayıları sınırlı. Birden talep artınca, arz ve talep dengesi bozuldu. Bazı fırsatçı insanlarda, fiyatların yüzde 20 civarında artmasına sebep oldu. Bir satıcı 400 bin lira istiyorsa, şu anda yaklaşık 500 bin lira istiyor, fiyatlarla oynanıyor. İnsanlar gayrimenkule yatırım yapmak için arayış içerisindeler. Bu şekilde bir koşturma piyasada devam ediyor....
Bu sürecinde yaklaşık 2 ay daha süreceği kanaatindeyim.
Saygılarımla..
 
Etiketler: KONUT, FAİZLERİ, DÜŞTÜ, FİYATLAR, ARTTI, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı