Yazı Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 00:05
 
RAHATLAMAYA DAHA ZAMANIMIZ VAR ...
Hakan Akçam
 
 
Covid-19 ile mücadelesinde çok başarılı götüren ülkelerden biriyiz. Ekonomimizin bozulmaması için , yeni normal hayata kademeli şekilde dönmesi için bazı ciddi adımlar da atılıyor. 
 
Cumhurbaşkanı Sn.Recep Tayyip Erdoğan mayıs ayından itibaren hayatı kolaylaştıracak yol haritasını açıkladı. Hedef, üretim ve tüketim çarklarını belli seviyede döndürebilmek. Fakat mekanlara ve sokağa bakıyoruz, maske kullanımı çok az, fiziki  mesafe kuralına pek uyulmuyor, hijyen kurallara yeterince uyulmuyor.
 
Birçok yer oldukça kalabalık. Keyfi hareketlilikte artış var. Uzak Doğu  ülkelerde olduğu gibi gevşemenin vaka sayısında artışla geri dönmemesi için vatandaşlar olarak aşırı hassasiyet göstermemiz gereken bir süreçteyiz. 
 
Devletin herkesin başına bir polis, zabıta veya sağlık görevlisi dikmesi mümkün olmadığına göre aklımızı kullanıp sorumluluk üstlenme sırası bizde.
 
Virüsün nasıl bulaştığını bilincindeyiz.. Kontrolsüzce gevşer ve “nasıl olsa ölümler kontrol altına alındı” gibi bir hataya düşersek ağır bir bedel öderiz. Unutmayalım koronavirüse karşı hâlâ bir aşı ve ilaç mevcut değil. Hastaneye düşen bir kişinin oradan sağlığına kavuşarak çıkacağına dair bir garanti de yok. Zira virüsün kronik hastalığı olmayan kişileri de çok ciddi sarstığı ve ölümlerine neden olduğunu görüyoruz.
 
Virüs hakkında çok fazla bilinmeyen nokta bulunması da ayrı bir sıkıntı. Her gün yeni bir bilgi çıkıyor ve öncekileri çürütüyor. O bakımdan tedbiri elden bırakmamak zorundayız. Normalleşme sürecine yaklaşılırken aşının nasıl temin edileceği konusunda büyük bir yarış ve hatta tartışma yaşanacak gibi duruyor. ABD’nin “Ben kendi yolumda gideceğim” tavrıyla şimdiden kamplaşmalar belli olmaya başladı.
 
Türkiye bu süreçte daha çok Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket edecek gibi görünüyor. Avrupa Birliği ülkelerinin düzenlediği Koronavirüs Küresel Mukabele ve Uluslararası Taahhüt Etkinliği’nden aşı ve ilaç geliştirilmesi için 7.4 milyar Euro destek sözü çıktı. Ülkeler imkanları doğrultusunda bu fona destek sağlıyor. Kanada, Japonya ve Almanya en fazla bütçe ayıranlar arasında. Aşı için Türkiye’nin ne kadar yardım tahsis edebileceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 23 Mayıs tarihinde açıklayacak.
 
Sağlıklı Türkiye için Kurallara Uymak tan başka çaremiz yok.
 
Sağlıcakla Kal Türkiye’m
Saygılarımla..
 
Etiketler: RAHATLAMAYA, DAHA, ZAMANIMIZ, VAR, ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı