Yazı Detayı
22 Ekim 2013 - Salı 22:07
 
SEÇİM KAYBETME SANATI
 
 

Bugün, siyasetle ilgili olarak oldukça zor ve zahmetli bir olaydan bahsedeceğim… Seçim nasıl kaybedilir? Dalga geçtiğimi falan zannetmesin kimse. Çok ciddiyim. Bugün, seçim nasıl kaybedilir onu anlatacağım. Çünkü seçim kaybetmek için de aynı seçim kazanabilmek için olduğu gibi belli bir çaba gösterilmesi gerekiyor. Bazı şeyleri oldukça zorlamak gerekiyor. O yüzden bir önceki seçimi kazanamamış olan ve yine önümüzdeki seçimleri de kazanmak istemeyen siyasi parti ve kişilerin aşağıda yazacaklarımı itinayla, eksiz olarak uygulamaları gerekiyor.

Seçim mi kaybetmek istiyorsun? O zaman aşağıdaki yolu olduğu gibi takip et…

Vara yoğa konuş. Aslında söylenmesi gereken bir şey olmasa bile sırf bir şeyler söylemiş olmak için konuş. Konuştu desinler diye konuş.

Siyasi rakiplerine gönderme yaparken ağzımdan ne çıkıyor diye hiç düşünme. Aklına ne geliyorsa olduğu gibi söyle. Eğer aklına kötü söz ve küfür gelmezse zorla sen… Unutma bunu yaptığın anda bütün ülke seni konuşmaya başlayacak. Söylediklerin hoş olmasa bile ziyanı yok, reklamın iyisi kötüsü olur mu? Bir sonraki gün herkes seni konuşacak merak etme.

Ülke meclisinden geçmiş olan ve yürürlüğe girdiğinde insanların çoğunluğunun işine yarayacak yasaları hemen yargıya taşı. Toplumun çoğu bunu istiyor falan diye düşünme. Eğer böyle düşünürsen amacına ters hareket etmiş olursun. Toplumun çoğunluğunu karşına almalısın ki seçimi kaybetmen garanti olsun.

İnsanların kılığına, kıyafetine,  her şeyine karış… Yasakların kalkmaması için elinden geleni yap. Hatta yeni yasaklar belirleyerek meclise öneri olarak sun. Dikkat et kimsenin ağzından özgürlük lafı falan çıkmasın. O kelimeyi kullananı, elinden gelen bütün olumsuz sıfatlarla itham et, kına. Toplum tepki gösteriyor mu göstermiyor mu diye hiç düşünme. Merak etme, toplum senin bu çabalarını sessizce izler, daha sonra da sandıkta istediğin cevabı verir.

Hükümeti falan eleştirmek istersen yapılan bütün uygulamaların yanlış olduğunu ilan et. Ülke menfaatine olup olmadığına falan bakma, her adımın hemen karşısına dikil. Ben sadece yanlış olanları eleştiriyim, doğru olanları da destekleyeyim falan diye düşünme. Böyle düşünürsen ve böyle yaparsan herkes seni ciddiye almaya başlar. O zaman da seçimlerde bir anda iddialı bir konuma gelirsin. Aman ha!

Olabildiğince ayrımcılık yap. İnsanları her şeylerine göre ayır. Özellikle de ırkçılığı çok iyi kullanmalısın. Kendi ırkım de başka bir şey deme. Hatta kendi ırkını insanüstü ilan et. İnsanın kendi ırkını seçme şansının olmadığını ve bu yüzden de kimsenin ırkından dolayı sorgulanamayacağını bilen aklı başındaki insanlar böylece sana oy vermemiş olur. Unutma, bu şekilde akılsızlıklar yapmalısın ki toplumun akıllı insanlarını karşına alabilesin.

Seçim varsa demokrasi var demektir. O yüzden sen demokrasiye aykırı hareket et ki seçimi kaybedebilesin. Sandık dışı bütün yolları kullan. Bunu yaparken de hiç yüzün falan kızarmasın. Yaptığın şeyin adını değiştir. Hak arayışı falan de mesela… Rahat hareket et. İnsanlar senin düşündüğünden daha akıllı ve görüntüde olanın arkasında ne olduğunu anlayabiliyorlar. O yüzden senin bu demokrasi dışı olaylarla olan ilgini çok iyi değerlendirirler ve seni sandıkta demokrasi hizasına sokarlar merak etme.

Bütün bunları yapıp da bugüne kadar seçim kaybetmeyen parti ve siyasetçi görmedim. O yüzden senin de seçimi kaybedeceğinden hiç şüphen olmasın. Bunları yaptığın anda seçimi garanti kaybettin demektir.

Şimdiden kutluyorum…

 
Etiketler: SEÇİM, KAYBETME, SANATI
Yorumlar
Haber Yazılımı